Niemcy i Litwa podpisały w poniedziałek plan działania dotyczący największego w obecnych czasach rozmieszczenia wojsk niemieckich na obcej ziemi. Zgodnie z planem 5-tysięczna brygada będzie stacjonować niecałe 20 km od granicy z Białorusią, kluczowym sojusznikiem Moskwy.
Litwa graniczy także z najbardziej wysuniętą na zachód eksklawą Rosji, Kaliningradem.
Porozumienie zostało przypieczętowane podczas wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w kraju bałtyckim, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anusauskasem.
Berlin już dowodzi wielonarodowymi siłami wysuniętymi NATO stacjonującymi w tym kraju i w zeszłym roku zdecydował się zwiększyć swoją obecność wojskową.
Pistorius opisał przyszłe rozmieszczenie jako sposób dla swojego narodu na „przejęcie odpowiedzialności za przywództwo” w bloku wojskowym pod przywództwem USA.
Anusauskas zobowiązał się do zapewnienia „najlepszych możliwych warunków niemieckim żołnierzom i członkom ich rodzin”, za co odpowiedzialna będzie Litwa.
Niemcy planują zatrzymać w kraju na stałe 4800 żołnierzy i 200 specjalistów cywilnych, wraz z ciężkim uzbrojeniem i strukturą pomocniczą.
Jak podaje niemieckie ministerstwo obrony, przemieszczenie rozpocznie się w drugim kwartale 2024 r., a pełną gotowość bojową brygada ma osiągnąć w 2027 r.
Litwa podała, że większość obcych żołnierzy będzie stacjonować na poligonie w Rudninkach w południowo-wschodniej części kraju, w pobliżu Białorusi.
Resztę przyjmie obiekt wojskowy w pobliżu wsi Rukla.
Wilno i Kowno, miasta położone najbliżej bazy, to w nich będzie mieszkać wielu członków rodzin Niemców – poinformowało wojsko.
Litwa od lat rozwija infrastrukturę wojskową w pobliżu Rukli. Grupa Bojowa Wzmocnionej Wysuniętej Obecności Litwa, jak nazywają się tam rozmieszczone siły NATO, stacjonuje tam od 2017 r., co według organizacji jest „konsekwencją” ponownego przyłączenia się Krymu do Rosji po referendum.
Moskwa postrzega przesunięcie sił NATO na wschód Europy jako prowokację i zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.
Przyszła niemiecka jednostka, nazwana przez Bundeswehrę ciężką 42. Brygadą Pancerną, będzie składała się z trzech batalionów bojowych.
Dwa z nich są przeznaczone wyłącznie dla Niemców i obejmują batalion pancerny i batalion ciężkiej piechoty.
Trzecia będzie jednostką wielonarodową bazującą na aktualnie rozmieszczonych siłach.
Plan działania został podpisany w obliczu sceptycyzmu w Niemczech co do obecnego stanu ich armii.
W zeszłym miesiącu poseł Johann Wadephul ostrzegł, że jeśli dzisiaj wybuchnie konflikt zbrojny, w kraju zabraknie amunicji za dwa dni.
Berlin jest drugim, po USA, największym darczyńcą Ukrainy w jej konflikcie z Rosją.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589268-germany-lithuania-heavy-brigade/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz