Rosyjski miliarder Roman Abramowicz zażądał, aby izraelski bank Mizrahi Tefahot odblokował jego konto i umożliwił mu przekazanie darowizny w wysokości 8 milionów NIS (około 2,2 miliona dolarów) na rzecz ZAKA, organizacji pozarządowej (NGO) z siedzibą w Jerozolimie.
ZAKA, która kieruje specjalnie przeszkolonym zespołem ochotniczych ratowników medycznych i ratowników, znalazła się w centrum wysiłków mających na celu odzyskanie ciał setek Izraelczyków, w tym mieszkańców Gazy, po ataku Hamasu z 7 października, w wyniku którego zginął 1200 Izraelczyków.
Roman Abramowicz, któremu w 2018 r. nadano obywatelstwo izraelskie, oraz ZAKA złożyły pozew przeciwko bankowi, zarzucając mu bezprawne odrzucenie prośby Abramowicza o przekazanie środków, które miały wesprzeć działalność organizacji pozarządowej w trwającym konflikcie.
Bank wcześniej odmówił przeniesienia, powołując się na sankcje nałożone na miliardera przez Unię Europejską i rząd brytyjski. Bank twierdzi, że w wyniku tych sankcji konto bankowe Abramowicza, którego majątek szacowany jest według „Forbesa” na ponad 9 miliardów dolarów, jest zablokowane i nie można wykonywać żadnych operacji.
Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. UE nałożyła sankcje na setki rosyjskich osób i podmiotów, w tym „biznesmenów i oligarchów”, w tym na byłego właściciela Chelsea FC. W grudniu tego roku unijny sąd podtrzymał sankcje nałożone na potentata po tym, jak w maju 2022 roku Abramowicz wniósł sprawę przeciwko UE, starając się o wykreślenie go z listy sankcyjnej.
Prawnicy Abramowicza argumentują, że rząd Izraela nie nałożył na niego żadnych sankcji w związku z konfliktem na Ukrainie, podobnie jak rząd USA, w związku z czym zablokowanie konta jest nielegalne. Z pozwu wynika także, że Abramowicz otworzył konto bankowe wiele lat temu i że w tym czasie na koncie znajdowały się pieniądze przeznaczone na darowiznę dla ZAKA.
ZAKA powstała ponad trzydzieści lat temu po fali zamachów bombowych w autobusach i ataków samobójczych w Izraelu podczas eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego i od tego czasu rozrosła się do międzynarodowej organizacji humanitarnej zrzeszającej ponad 2800 wolontariuszy w ponad 15 krajach. W wyniku uznania przez ONZ ZAKA została poproszona o pomoc w następstwie klęsk żywiołowych (np. w Japonii, Haiti, Nowym Orleanie, Tajlandii); katastrofy lotnicze (np. USA, Meksyk) i ataki terrorystyczne (np. Bombaj, Mombasa, Stambuł).
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589853-abramovich-sues-israeli-bank/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz