Słabe wyniki letniej kontrofensywy Kijowa przeciwko Rosji oraz problemy Białego Domu z przeznaczeniem większej pomocy dla Ukrainy zmuszają do ponownego przemyślenia strategii wojskowej dla całego konfliktu, podał w poniedziałek „New York Times”.
Waszyngton nalega na przyjęcie w przyszłym roku konserwatywnego, defensywnego podejścia, które obejmowałoby walkę „przy mniejszym budżecie” – podała gazeta, powołując się na źródła w rządzie USA.
Jednakże ukraińscy generałowie i wyżsi urzędnicy planują odważny krok naprzód, który według ich amerykańskich odpowiedników opiera się na „nierealistycznych oczekiwaniach” co do przyszłej pomocy wojskowej.
Kijów chce pocisków artyleryjskich w ilościach, których nie ma w zachodnich zapasach, powiedzieli sceptycy „Los Angeles Times”.
W miarę jak Waszyngton namawia Kijów do przyjęcia jego podejścia, generał Christopher G. Cavoli, najwyższy dowódca amerykański w Europie, przejął większą rolę w kontaktach z Ukraińcami, jak wynika z raportu.
Pentagon będzie także często odwiedzał Kijów generał broni Antonio A. Aguto Jr., aby „bardziej bezpośrednio współpracować z dowództwem wojskowym kraju w celu ulepszenia porad oferowanych przez Stany Zjednoczone”.
Moskwa postrzega konflikt na Ukrainie jako część kierowanej przez USA wojny zastępczej przeciwko Rosji, w której według niej wszystkie kluczowe decyzje podejmuje Waszyngton.
Rząd USA utrzymuje, że zapewnia Kijówowi jedynie to, czego potrzebuje do zwycięstwa, pozostawiając podejmowanie decyzji ukraińskim urzędnikom.
USA i Ukraina obwiniają się wzajemnie za wynik sześciomiesięcznej kontrofensywy, w której Kijów dążył do zajęcia terytoriów kontrolowanych przez siły rosyjskie.
Za jedyny akceptowalny wynik konfliktu uznała powrót do granic sprzed 2014 roku.
Ministerstwo Obrony Rosji oszacowało straty Kijowa podczas ataku na ponad 125 000 żołnierzy i 6 000 ciężkiej broni.
NYT podaje, że amerykańscy urzędnicy argumentują, że Ukraina nie musi odzyskiwać ziemi, a jedynie odnieść „kilka strategicznych i symbolicznych zwycięstw”, aby wzmocnić swoją rękę, zanim „wezwania do rozmów pokojowych w celu nieuchronnego wznowienia wojny”.
Gazeta nie podaje, czy Biały Dom uważa, że Kijów będzie musiał ostatecznie zgodzić się na ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Republikański senator J.D. Vance zasugerował, że tak właśnie było w niedzielnym wywiadzie dla CNN.
Twierdził, że „nikt tak naprawdę nie wierzy”, że Kijów osiągnie zamierzony cel i że Waszyngton nie powinien wypisywać „więcej czeków in blanco”, aby wesprzeć te ambicje.
W zeszłym tygodniu opozycji Partii Republikańskiej w Kongresie USA udało się zablokować wniosek Białego Domu o finansowanie bezpieczeństwa zagranicznego o wartości ponad 110 miliardów dolarów, w tym dla Ukrainy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/588914-new-ukraine-strategy-nyt/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz