czwartek, 18 stycznia 2024

"Były dowódca NATO żąda ukraińskich ataków na Krym .Amerykański generał Philip Breedlove nalegał, aby Zachód zapewnił Kijowowi środki do uderzenia na półwysep"

 Zachód powinien zapewnić Ukrainie broń, której mogłaby użyć do zintensyfikowania ataków na Krym, argumentował były Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie Philip Breedlove. Amerykański generał wyraził opinię, że rosnąca presja na półwysep, na którym stacjonuje rosyjska flota czarnomorska, zmusi Moskwę do „przemyślenia swojej postawy w tym miejscu”.

 
Ex-NATO commander demands Ukrainian attacks on Crimea
Region, w którym przeważają rosyjskojęzyczni, przeważającą większością głosów zagłosował za przyłączeniem do Rosji w referendum w 2014 r., które odbyło się po zamachu stanu na Majdanie, w wyniku którego elementy etniczno-nacjonalistyczne wysunęły się na pierwszy plan w krajobrazie politycznym Ukrainy.

Po decyzji nowego rządu o zniesieniu ich praw językowych lokalni mieszkańcy wyrazili obawy, że zostaną wyróżnieni. W środę w „The Hill” zacytowano wypowiedź Breedlove’a: „Jeśli umożliwimy Ukrainie uderzenie na Krym – wszechobecnie, wytrwale i precyzyjnie – Rosja będzie zmuszona ponownie przemyśleć swoją postawę w tym miejscu”. „Uderz ich wszystkich, uderz wielokrotnie i zniszcz szczegółowo” – radził emerytowany generał. Jego kolega, Ben Hodges, który służył jako generał dowódca armii Stanów Zjednoczonych w Europie, zgodził się, że półwysep stanowi „decydujący teren wojny”. W zeszłą niedzielę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos minister obrony Ukrainy Rustem Umerow potwierdził, że pomimo nieudanej letniej kontrofensywy dotarcie do granic kraju z 1991 r. pozostaje „celem strategicznym” Kijowa.

Oznaczałoby to odzyskanie Krymu, miasta portowego Sewastopol i kilku innych regionów pod kontrolą Rosji. W wywiadzie dla The Economist na początku tego miesiąca prezydent Ukrainy Władimir Zełenski określił izolację Krymu jako „niezwykle ważny” cel.

Wyraził pewność, że siłom zbrojnym jego kraju uda się to zrobić w 2024 roku. Głowa państwa ujawniła także, że Kijów będzie skupiał się szczególnie na moście kerczeńskim, łączącym Krym z kontynentem rosyjskim.
Mając to na uwadze, prezydent Zełenski po raz kolejny zażądał od Niemiec dostarczenia rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, których Berlin dotychczas odmawiał. W ostatnich miesiącach Ukraina przeprowadziła dziesiątki ataków na półwysep przy użyciu dronów morskich i powietrznych oraz różnych rakiet.

Na początku stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego obrona powietrzna przechwyciła nad Krymem 36 ukraińskich UAV i dziesięć rakiet, w tym kilka dostarczonych przez Brytyjczyków „Storm Shadows”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/590893-ex-nato-commander-weapons-ukraine-strike-crimea/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...