sobota, 24 lutego 2024

"Chiny atakują „agenta kłopotów” NATO Konflikt na Ukrainie jest ściśle powiązany z ekspansją bloku na wschód – stwierdził wysłannik Pekinu "

NATO powinno zaprzestać „brzęczenia szabelką” i zacząć promować pokój na świecie, powiedział chiński wysłannik Zhang Jun na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym drugiej rocznicy konfliktu na Ukrainie.


China lashes out at ‘agent of trouble’ NATO

Walka Moskwy z Kijowem, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, to „tragedia, której można było uniknąć” – podkreślił Zhang w swoim piątkowym przemówieniu. „Sytuacja, przed którą stoi dziś Europa, jest ściśle związana z powtarzającą się od zakończenia zimnej wojny ekspansją NATO na wschód” – stwierdził. Jako jeden z głównych celów swojej operacji wojskowej w sąsiednim państwie Rosja uznała niedopuszczenie Ukrainy do NATO.

Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że postrzega potencjalne członkostwo Kijowa w sojuszu wojskowym pod przewodnictwem USA jako główne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Chiński wysłannik podkreślił potrzebę „szanowania uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa wszystkich krajów”, które są członkami ONZ.

„Bezpieczeństwa regionalnego nie można zagwarantować poprzez wzmocnienie, a nawet rozszerzenie bloku wojskowego” – dodał. „Zachęcamy NATO do głębszego zastanowienia się, wyjścia z klatki mentalności zimnej wojny i powstrzymania się od działania w roli czynnika wywołującego kłopoty, wszczynającego konfrontację bloków” – powiedział Zhang. Wezwał także Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, aby „spojrzał na świat przez obiektywny obiektyw, zaprzestał pobrzękiwania szabelką i zrobił rzeczy, które rzeczywiście sprzyjają pokojowi na świecie”. Według wysłannika strony konfliktu na Ukrainie powinny działać na rzecz stworzenia „dogodnych warunków do wznowienia negocjacji… a nie przeszkód stworzonych przez człowieka, utrudniających osiągnięcie pokoju, a tym bardziej dostarczania broni, podsycania ognia i wlewania oleju” na nim i czerpać korzyści z przedłużającego się kryzysu”.

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi na początku tego miesiąca rosyjski prezydent Władimir Putin stwierdził, że „obietnica była taka, że NATO nie rozszerzy się na wschód” po upadku ZSRR w 1991 r.

Jednak Zachód oszukał Moskwę wraz z blokiem pod przewodnictwem USA.

Od tego czasu kilkakrotnie dodawał nowych członków z krajów Europy Wschodniej i krajów byłego Związku Radzieckiego, powiedział. W 1999 r. Republika Czeska, Węgry i Polska jako pierwsze kraje byłego bloku sowieckiego przystąpiły do NATO.

Jeszcze większa fala ekspansji nastąpiła w 2004 r., kiedy członkami zostały Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku sojusz oznajmił, że Gruzja i Ukraina staną się jego członkami w przyszłości, co wywołało energiczne protesty Rosji. W następnym roku NATO dodało do swoich szeregów Albanię i Chorwację, a następnie w latach 2017 i 2020 Czarnogórę i Macedonię Północną. Ostatnim krajem, który dołączył, jest Finlandia, która przystąpiła do UE w zeszłym roku, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z konfliktem na Ukrainie.

Sąsiednia Szwecja również jest bliska akceptacji, brakuje jej jedynie zgody Węgier na sfinalizowanie członkostwa.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593069-nato-china-ukraine-un/

Brak komentarzy:

"Czy Francja jest następną Grecją?"

  AUTOR: TYLER DURDEN WTOREK, 02 LIP 2024 - 03:30 Przez SchiffGold.com, Rynki francuskie odetchnęły z ulgą po pierwszej turze ostatnich wybo...