Po dwugodzinnym wywiadzie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie amerykański dziennikarz Tucker Carlson opowiedział o swoich doświadczeniach ze szczytu Rządu Światowego w Dubaju.
W godzinnym wywiadzie z prezenterem telewizyjnym Emadem Eldinem Adeebem Carlson odniósł się m.in. do tego, dlaczego rozmowa z Putinem nie poruszyła pewnych tematów, jak zareagował na to amerykański establishment polityczny oraz dlaczego Waszyngton nie rozumie m.in. Moskwy.
Putin dyplomata
Carlson twierdził, że po ich wywiadzie odbył nieoficjalną rozmowę z Putinem, nie ujawnił jednak, o czym rozmawiano.
Carlson powiedział, że Putin wydawał się skłonny do negocjacji z Zachodem zarówno w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie, jak i nowej równowagi sił na świecie.
Dyplomacja to sztuka kompromisu i prawie wszyscy „poza Stanami Zjednoczonymi w okresie jednobiegunowym” to rozumieją, powiedział Carlson.
Ale choć Putin chce zakończenia konfliktu, jego stanowisko będzie się tylko umacniać w miarę upływu czasu, dodał.
NATO i Rosja
Jedną z głównych rewelacji w wywiadzie dla Carlsona było to, że Rosja poprosiła o członkostwo w NATO – i chociaż ówczesny prezydent USA Bill Clinton wydawał się otwarty, jego współpracownicy sprzeciwiali się temu pomysłowi, co ostatecznie zakończyło się niepowodzeniem.
Ponieważ celem NATO było trzymanie Związku Radzieckiego z dala od Europy Zachodniej, Carlson powiedział w Dubaju, „jeśli Rosjanie poproszą o przyłączenie się do sojuszu, będzie to oznaczać, że rozwiązaliście problem i możecie przystąpić do zrobienia czegoś konstruktywnego z Twoje życie.
Ale my odmówiliśmy.”
„Idź posiedzieć w saunie przez godzinę i zastanów się, co to oznacza” – dodał.
Problem z zachodnimi politykami
Carlson argumentuje, że politycy na Zachodzie nie wyznaczają sobie „osiągalnych” celów.
„Słyszałem osobiście, jak urzędnicy rządu USA mówili dobrze, że musimy po prostu zwrócić Krym Ukrainie” – powiedział.
„To się nie stanie, chyba że wybuchnie wojna nuklearna. Właściwie to szaleństwo.
Już samo przywołanie tego rodzaju pomysłu „pokazuje, że jest się dzieckiem, w ogóle nie rozumie się terenu i nie ma się prawdziwego wyczucia tego, co jest możliwe” – podsumował dziennikarz.
Zawsze jest Monachium 1938
Według Carlsona jednym z największych problemów w USA i w ogóle na Zachodzie jest tendencja do sprowadzania wszystkiego do konferencji w Monachium w 1938 r., podczas której Wielka Brytania i Francja próbowały „ułagodzić” nazistowskie Niemcy, przyznając im część Czechosłowacji.
„Szablon historyczny amerykańskich decydentów jest niewielki – w rzeczywistości jest tylko jeden – i obejmuje okres dwóch lat, przypadający na koniec lat trzydziestych XX wieku, a wszystko opiera się na takim rozumieniu historii i natury ludzkiej. To szaleństwo” – stwierdził Carlson.
Jak Moskwa go „zradykalizowała”.
Carlson zauważył, że ma 54 lata i dorastał w Ameryce, która miała ładne, bezpieczne i piękne miasta, „a my już ich nie mamy”.
„Radykalizujące” jest postrzeganie Moskwy jako „czystszej, bezpieczniejszej i ładniejszej” niż miasta amerykańskie – stwierdził lub warto o tym przypomnieć w Dubaju i Abu Zabi – będąc w USA nie można jeździć metrem w Nowym Jorku, ponieważ jest brudno i niebezpiecznie.
„To dobrowolny wybór” – powiedział. – Właściwie nie musisz mieć przestępstwa.
Reakcja na reakcję
Zapytany, dlaczego nie poruszył pewnych tematów z Putinem, Carlson odpowiedział, że chce udzielić wywiadu, ponieważ interesuje go, jak rosyjski przywódca widzi świat, a nie po to, aby wtrącać się w dyskusję.
Większość dziennikarzy przeprowadzających wywiady z przywódcami, których Stany Zjednoczone nie lubią, zwykle mówi o sobie, dodał Carlson, a ponieważ zależało mu tylko na aprobacie żony i ich dzieci, nie musiał sygnalizować cnót.
Poproszony o komentarz w sprawie byłej kandydatki na prezydenta USA Hillary Clinton, która nazwała go „pożytecznym idiotą” dla Rosji, Carlson wyśmiał to.
„To dziecko, nie słucham jej” – powiedział.
„Jak sobie radzi Libia?”
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592332-tucker-carlson-dubai-speech/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz