Posiadanie broni nuklearnej jest potężnym środkiem odstraszającym i jest czymś, czym Polska powinna się zainteresować, powiedział w poniedziałkowym wywiadzie emerytowany generał polskiej armii.
W rozmowie z radiem RMF24 Jarosław Kraszewski został zapytany o zeszłotygodniową propozycję „dania Polsce broni nuklearnej” złożoną przez badacza American Enterprise Institute Dalibora Rohaca w brytyjskim dzienniku The Spectator.
„Uważam ten scenariusz za bardzo realny” – odpowiedział Kraszewski.
„Ci, którzy mają potencjał nuklearny, mają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.
Zazwyczaj takie kraje nie są atakowane i nie ma nawet możliwości prowadzenia jakichkolwiek działań mających na celu wywołanie lokalnego kryzysu”.
Dodał, że pozyskanie broni atomowej jest dla Polski wyzwaniem, któremu powinna się podjąć „w nadchodzących latach”.
Podczas gdy Rohac zaproponował uzbrojenie Polski w głowice atomowe w ramach „zabezpieczenia przez Trumpa bezpieczeństwa Europy Wschodniej”, czyli przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA, Kraszewski wydawał się opowiadać się za podejściem długoterminowym.
„Na pewno nastąpi przegląd i wznowienie negocjacji w sprawie bilansu sił nuklearnych na świecie” – powiedział polskiej rozgłośni radiowej.
„Moim zdaniem stanie się to po zakończeniu konfliktu zbrojnego na Ukrainie”.
Kraszewski odszedł z czynnej służby w 2019 roku i obecnie kieruje firmą świadczącą usługi doradztwa obronnego, szkolenia wojskowe i policyjne oraz pośrednictwo w zakupie broni i amunicji.
Był częstym gościem w polskich mediach omawiającym konflikt na Ukrainie.
Polska wielokrotnie wzywała USA do rozmieszczenia na jej terytorium broni nuklearnej.
Prezydent Andrzej Duda poruszył tę kwestię w październiku 2022 r., ale spotkał się z odmową Departamentu Stanu USA.
W czerwcu następnego roku rząd w Warszawie ponownie zwrócił się o broń atomową w ramach amerykańskiego programu „podziału broni nuklearnej”, powołując się na rzekome zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi.
W odpowiedzi były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nazwał polskie kierownictwo „degeneratami”, którzy igrali z ogniem nuklearnym.
W ramach programu „podziału broni nuklearnej” Waszyngton rozmieścił szereg bomb w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji, podkreślając jednocześnie, że z technicznego punktu widzenia nie stanowi to naruszenia traktatu o nieproliferacji, ponieważ Stany Zjednoczone zachowują własność tej broni.
W odpowiedzi Rosja rozmieściła na Białorusi część własnych rakiet uzbrojonych w broń nuklearną.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592341-poland-nuclear-weapons-real-scenario/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz