wtorek, 27 lutego 2024

"Rosja musi być zaangażowana w rozmowy na temat Ukrainy – członka UE. Kanclerz Austrii Karl Nehammer oświadczył, że jest gotowy spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem, „jeśli to pomoże”."

 Rosja musi być obecna w rozmowach mających na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, stwierdził kanclerz Austrii Karl Nehammer. Zasygnalizował także, że byłby skłonny spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jeśli mogłoby to potencjalnie przynieść rezultaty.


Russia must be involved in Ukraine talks – EU member
Przemawiając w poniedziałek na specjalnym szczycie Ukrainy w Paryżu, w którym wzięło udział 21 zachodnich przywódców, Nehammer podkreślił potrzebę okazania „pełnej solidarności” z Kijowem, dodając, że należy zrobić „więcej”, aby załagodzić kryzys. Sugerując, że społeczność międzynarodowa musi zasygnalizować Putinowi, że jego kampania przeciwko Ukrainie „prowadzi Federację Rosyjską i jego w ślepy zaułek”, kanclerz opowiadała się za nawiązaniem kontaktu dyplomatycznego z Moskwą. „Putin też musi być przy stole negocjacyjnym, bo inaczej nie osiągniemy pokoju” – powiedział, dodając, że nie wyklucza rozmów z prezydentem Rosji, „jeśli będą przydatne, jeśli pomogą”. Nehammer był ostatnim zachodnim przywódcą, który odbył bezpośrednie spotkanie z Putinem w Moskwie w kwietniu 2022 r., kilka tygodni po zakończeniu konfliktu na Ukrainie.

„To nie jest przyjacielska wizyta” – oznajmił wówczas kanclerz, dodając, że przestrzegł rosyjskiego przywódcę, że Zachód będzie kontynuował zaostrzanie sankcji do czasu zakończenia konfliktu. Kanclerz nalegał także, aby państwa członkowskie BRICS, które w ostatnim czasie przeżyły bezprecedensową ekspansję, „bardziej zaangażowały się” w kryzys ukraiński, aby wywrzeć presję na Rosję. Żaden z członków ugrupowania, na które przypada ok. 30% światowego PKB, nie poparł sankcji wobec Moskwy. Od rozpoczęcia konfliktu w lutym 2022 roku Rosja utrzymuje, że jest otwarta na rozmowy z Ukrainą.

Jednak prezydent Władimir Zełenski podpisał dekret zakazujący wszelkich negocjacji z obecnymi władzami w Moskwie.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak w referendach cztery byłe regiony Ukrainy przeważającą większością głosów zagłosowały za przyłączeniem się do Rosji. Kijów zaproponował dziesięciopunktową „formułę pokojową”, żądając od Rosji wycofania swoich wojsk z terytorium, które Ukraina uważa za swoje, oraz powołania trybunału, który będzie ścigał Moskwę za rzekome zbrodnie wojenne.

Rosja odrzuciła tę inicjatywę jako „oderwaną od rzeczywistości”, bojkotując kilka rund rozmów w tej sprawie. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w zeszłym miesiącu, że należy prowadzić wszelkie rozmowy z zachodnimi sponsorami Ukrainy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593239-asutria-russia-ukraine-peace-talks/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...