W poniedziałek Unia Europejska podjęła krok w kierunku konfiskaty odsetek uzyskanych od rosyjskich funduszy państwowych, które blok zamroził w odpowiedzi na konflikt na Ukrainie.
UE i Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zamrożeniu w lutym 2022 r. aktywów należących do Rosyjskiego Banku Centralnego o wartości szacunkowej 300 miliardów dolarów, z których większość znajduje się w posiadaniu izby rozliczeniowej Euroclear z siedzibą w Brukseli.
W poniedziałek Rada Europejska nakazała wszystkim deponentom posiadającym aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego o wartości 1 mln euro (1,08 mln dolarów) lub więcej prowadzenia oddzielnych rachunków dla „nadzwyczajnych sald gotówkowych gromadzonych w wyniku unijnych środków ograniczających” i zakazała im zbywania jakichkolwiek odsetek lub zysków z zamrożonych aktywów.
„Ta decyzja otwiera Radzie drogę do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego ustanowienia wkładu finansowego do budżetu UE zebranego z tych zysków netto, aby wesprzeć Ukrainę oraz jej odbudowę i odbudowę na późniejszym etapie” – stwierdziła Rada w oświadczeniu.
Moskwa protestowała przeciwko sankcjom USA i UE, uznając je za nielegalne, dodając, że jakakolwiek próba bezpośredniego przejęcia rosyjskich funduszy zostanie uznana za kradzież i otrzyma odpowiedź w naturze.
Rosyjscy bankierzy ostrzegali również, że taki krok zniszczyłby zaufanie reszty świata do praworządności na Zachodzie i wywołałby ucieczkę na banki europejskie i amerykańskie, ponieważ nie byłyby one już uważane za bezpieczne.
Choć Stany Zjednoczone są najbardziej zagorzałym zwolennikiem konfiskaty zamrożonych środków w celu przesłania ich Ukrainie, UE może stracić najwięcej na potencjalnym odwecie Moskwy za takie posunięcie. Sam Euroclear odpowiada za zamrożone aktywa rosyjskie o wartości 196,6 miliarda euro (211 miliardów dolarów), a w ciągu ostatniego roku zgromadził prawie 4,4 miliarda euro odsetek.
„Wynalezienie przez UE jawnie oszukańczych planów konfiskaty dochodów z rosyjskich aktywów jest podyktowane koniecznością stworzenia iluzji legalności ataków na naszą własność i w ten sposób zamaskowania tego, co w rzeczywistości jest jawną kradzieżą” – stwierdził rosyjski MSZ. w weekend, odpowiadając na doniesienia, że Bruksela będzie chciała przejąć zainteresowanie.
Niektórzy członkowie UE również byli sceptyczni wobec propozycji konfiskaty.
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział w zeszłym tygodniu, że brzmi to niewygodnie jak „dziedzictwo komunistyczne”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/592333-eu-frozen-russian-money/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz