sobota, 16 marca 2024

"95% zachodnich firm nadal w Rosji – austriacki minister spraw zagranicznych Sankcje wobec Moskwy powinny zostać w pełni wdrożone, stwierdził Alexander Schallenberg"

 Większość zachodnich firm w dalszym ciągu działa w Rosji, mimo że wiele zagranicznych przedsiębiorstw ogłosiło swoje wyjście z kraju w odpowiedzi na konflikt między Moskwą a Kijowem, powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.


95% of Western companies still in Russia – Austrian Foreign Minister
Austriackie firmy są „silnie zaangażowane” zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, przyznał Schallenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w piątek w Wiedniu.

Austria jest szóstym co do wielkości inwestorem w ukraińskiej gospodarce – podkreślił. I tak, austriackie firmy też były i częściowo są obecne w Rosji, jak około 95% wszystkich zachodnich firm” – stwierdził minister spraw zagranicznych.

Schallenberg nalegał, aby międzynarodowe ograniczenia nałożone na Moskwę w związku z jej operacją wojskową przeciwko Ukrainie musiały „być w pełni przestrzegane… Nie może być żadnych wyjątków”. Obwiniał także prezydenta Rosji Władimira Putina za wykorzystywanie gazu i zboża jako „dźwigni” w obliczu konfliktu z Zachodem.

Austria będzie w dalszym ciągu zmniejszać swoją zależność od gazu dostarczanego przez Rosję, aby osiągnąć „100% niezależność” do 2027 r. – zapowiedział minister. Ważne jest, aby Wiedeń i Waszyngton „stanęły ramię w ramię” w obliczu konfliktu między Rosją a Ukrainą, powiedział Schallenberg. W zeszłym tygodniu „Politico” poinformowało, że Waszyngton wywiera presję na jeden z największych austriackich banków, Raiffeisen Bank International, aby wycofał się z Rosji.

Jak podaje portal, pełniąca obowiązki zastępcy sekretarza skarbu USA Anna Morris powiedziała austriackim urzędnikom i przedstawicielom firmy, że bankowi grozi wykluczenie z amerykańskiego systemu finansowego, jeśli nie zastosuje się do żądania. Raiffeisen stwierdził, że od lutego 2022 roku znacznie ograniczył swoją działalność w Rosji, ale nadal niechętnie wycofuje się z tego kraju, gdyż w ubiegłym roku wygenerował tam prawie połowę swoich zysków. W październiku „Financial Times” podał, że w odpowiedzi na zachodnie sankcje władze rosyjskie zakazały zagranicznym firmom wycofywania zysków z kraju.

Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow nie potwierdził wówczas bezpośrednio tych doniesień, ale powiedział, że biorąc pod uwagę „quasi-wojnę” prowadzoną przez USA i UE przeciwko Rosji, dla zachodnich firm „wychodzących z Rosji” obowiązywał „specjalny reżim” kraj pod presją swoich rządów.” Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Volkswagen, Porsche, Toyota i H&M były jednymi z pierwszych, które opuściły Rosję po wybuchu walk między Moskwą a Kijowem w 2022 r., ale wiele zagranicznych firm zdecydowało się pozostać, a część z nich przechodzą na własność rosyjską lub rebranding. W lutym wicepremier Rosji Denis Manturow powiedział, że około 20% największych europejskich i amerykańskich firm opuściło rosyjski rynek, ale reszta zachowała swoją działalność w Rosji, a niektóre zwiększają inwestycje.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594348-austria-us-ukraine-russia/

Brak komentarzy:

"WHO dąży do monitorowania i kontrolowania globalnych dostaw żywności"

  W środę zakończyło się pierwsze posiedzenie Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności. Spotkanie ośrodków współpracujących z WHO, organ...