niedziela, 17 marca 2024

"Państwo afrykańskie zrywa stosunki wojskowe z USA Niger potępił „ze skutkiem natychmiastowym” pakt obronny, który pozwala Waszyngtonowi na obsługę bazy dronów o wartości 100 milionów dolarów"

Władze w Niamey zdecydowały się unieważnić porozumienie z USA, które zezwalało amerykańskiemu personelowi wojskowemu i cywilnym wykonawcom Pentagonu na działalność w państwie Afryki Zachodniej, ogłosił w ogólnokrajowej telewizji rzecznik rządu po zamachu stanu.


African state scraps military ties with US

„Krajowa Rada Ochrony Ojczyzny oficjalnie potępiła… umowy o współpracy wojskowej łączące ten kraj ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki” – oznajmił w sobotni wieczór rzecznik pułkownik Amadou Abdramane. Decyzja zapadła zaledwie kilka dni po zakończeniu trzydniowej wizyty w tym państwie afrykańskim wyższej delegacji amerykańskiej, w skład której wchodził szef Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Afryce, generał Michael Langley.

Zespół amerykański spotkał się z kilkoma czołowymi urzędnikami Nigru, w tym z premierem Alim Mahamanem Laminem Zeine’em – najwyraźniej starającym się wynegocjować przedłużenie umowy – ale nie udało mu się zapewnić spotkania z przywódcą kraju, generałem Abdourahamane Tchiani. „Niger ubolewa, że delegacja amerykańska miała zamiar odmówić suwerennemu narodowi nigeryjskiemu prawa wyboru partnerów i rodzajów partnerstw, które mogą naprawdę pomóc mu w walce z terroryzmem” – powiedział Abdramane.

Rzecznik dodał, że delegacja amerykańska zachowała się z naruszeniem protokołów dyplomatycznych i nawet nie poinformowała gospodarzy o planie działania i terminie przybycia.

Nowy rząd Nigru, który sprawuje władzę od obalenia prozachodniego prezydenta Mohameda Bazouma w lipcu ubiegłego roku, podjął szereg kroków w celu zerwania więzi z byłymi partnerami wojskowymi Niamey.

Przywódcy zamachu stanu jako przyczynę przejęcia władzy podali rzekomą niepowodzenie rządu Bazouma w walce z islamistycznymi terrorystami w Sahelu pomimo obecności obcych sił, w tym wojsk francuskich. Francja zakończyła wycofywanie swoich wojsk z Nigru w grudniu, po tym jak przywódcy w Niamey zerwali stosunki z byłymi władcami kolonialnymi i nakazali ich siłom opuszczenie. Waszyngton stwierdził jednak, że wycofanie się z Nigru nie wchodzi w grę dla Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że nawiążą „pragmatyczne” stosunki z nowymi władzami wojskowymi – pomimo przyłączenia się do Francji i innych zachodnich sojuszników w sprawie zawieszenia pomocy dla Niamey. Stany Zjednoczone mają obecnie w Nigrze około 648 żołnierzy, stacjonujących głównie w wartej 100 milionów dolarów pustynnej bazie dronów w Agadez, po „przemieszczeniu” we wrześniu części swoich żołnierzy ze stolicy Niamey.

Według Pentagonu od tego czasu loty amerykańskich dronów w Nigrze ograniczyły się do celów gromadzenia danych wywiadowczych, a zbrojne misje „antyterrorystyczne” w dużej mierze pozostały wstrzymane. W styczniu Rosja i Niger zgodziły się rozwijać „dwustronną współpracę wojskową i wojskowo-techniczną” oraz współpracować na rzecz stabilizacji bezpieczeństwa w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej, po rozmowach w Moskwie pomiędzy szefem obrony Nigru Salifou Modim i jego rosyjskimi odpowiednikami.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/africa/594362-niger-scraps-us-military-agreement/

Brak komentarzy:

" Musk odpowiada na oskarżenia o „nazistowski salut” Tycoin technologiczny mówi, że jego przeciwnicy „potrzebują lepszych brudnych sztuczek” pośród zamieszania wokół jego gestu na inauguracji Donalda Trumpa"

©  X/@elonmusk Miliarder Elon Musk, bliski sojusznik prezydenta USA Donalda Trumpa, zbagatelizował oskarżenia, że ​​wykonał ...