niedziela, 10 marca 2024

"„Musimy ją powstrzymać”: za kulisami wcześniejszego przejścia na emeryturę Nuland"(video)

 TYLERA DURDENA

NIEDZIELA, 10 MARCA 2024 - 00:01
Były analityk CIA Ray McGovern w nowym wywiadzie spekulował na temat powodów ustąpienia Victorii Nuland ze stanowiska podsekretarza stanu ds. politycznych, trzeciego najwyższego urzędnika w Departamencie Stanu.
We wtorek jej szef, sekretarz stanu Antony Blinken, ogłosił jej przejście na emeryturę. Pytanie jednak brzmi, dlaczego teraz, gdy administracja stara się utrzymać kurs i przedstawiać niezmiennie zdecydowane stanowisko w sprawie Ukrainy, także wtedy, gdy Biden w dalszym ciągu stara się pozyskać dziesiątki miliardów na pomoc obronną za pośrednictwem Republikanów w Izbie Reprezentantów.

Chociaż krążyły pogłoski, że być może jej stan zdrowia może być zły lub pogarsza się, McGovern powiedziała rosyjskiemu Sputnikowi, że notorycznie jastrzębi Nuland stanowi zagrożenie w chwili, gdy NATO i Rosja zbliżają się do bezpośredniej konfrontacji nuklearnej. „Przypuszczam, że CIA, Departament Obrony i NSA rozpowszechniły tę wiadomość, mówiąc: «Słuchaj, Victoria ma tu swój własny plan»” – powiedział McGovern. Były urzędnik CIA w dalszym ciągu spekulował: „Prezydent tak naprawdę nie chce uderzać w składy amunicji w Rosji ani burzyć mostu [krymskiego]. Musimy ją więc powstrzymać, myślę, że już czas, żeby poszła do wczesna emerytura.'" Inną teorię, choć niekoniecznie sprzeczną z powyższym, wysunął profesor bezpieczeństwa narodowego na Bowie State University dr Matthew Crosston. Wyjaśnił, czym jest „zagorzała antyputinistka Nuland i jak gorąco chciała w dalszym ciągu wykorzystywać Ukrainę jako platformę do dalszego osłabiania i/lub lekceważenia Rosji na arenie międzynarodowej – a może nawet podniesienia stawki w tym konflikcie przy jej poparciu dla wysłania rakiet balistycznych na Ukrainę.” Ale wie też, że strona ukraińska przegrywa. Być może widziała napis na ścianie, gdy siły ukraińskie wycofują się, i chciała uciec przed potencjalną całkowitą porażką: „Bez wątpienia rozumiała, że jeśli amerykańskie wsparcie zostanie osłabione lub osłabnie, Ukraina przegra, kropka” – zauważył Crosston. „Być może nie chciała pracować w administracji, która byłaby odpowiedzialna za taki wynik”.

Ale zarówno Johnson, jak i Crosston zgodziliby się, że gdyby Nuland była podsekretarzem stanu ds. politycznych (na tym stanowisku kierowała w zasadzie całą amerykańską polityką zagraniczną w Europie), rozmowy o zawieszeniu broni między Kijowem a Moskwą pozostawały niezwykle odległą perspektywą lub wręcz niemożliwą. „Jedno jest pewne: dopóki Nuland pozostał na tym krześle, dosłownie nie było szans, aby taka rozmowa mogła w ogóle powstać w teorii. Teraz jest to możliwe” – podsumował Crosston. Dziennikarz Glenn Greenwald również w wywiadzie dla The Hill wypowiedział się na temat ustąpienia Nulanda. Greenwald opisuje „wyjątkową potworność Victorii Nuland i jej ponadpartyjną, splamioną krwią, upiorną karierę”…



Ogłoszono, że tymczasowe zastępstwo Nuland na stanowisku podsekretarza po jej przejściu na emeryturę zostanie mianowane zawodowym dyplomatą Johnem Bassem, byłym ambasadorem w Afganistanie. Obecnie pełni funkcję podsekretarza stanu ds. zarządzania. Nadzorował nieudane wycofanie się Bidena z Afganistanu, więc ironią losu jest to, że będzie także nadzorował politykę Ukrainy w tym krytycznym momencie, gdy Kijów wyraźnie nie ma szans.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...