piątek, 22 marca 2024

"Muzeum II wojny światowej w Kijowie, w którym demontowane są pomniki z czasów sowieckich Niektóre z istniejących rzeźb przedstawiają „propagandę bolszewicką” – twierdzą urzędnicy"

 Wiodące ukraińskie muzeum historii II wojny światowej usunie pomniki z czasów sowieckich w ramach wysiłków na rzecz wymazania wielowiekowych więzi z Rosją.


WW2 museum in Kiev to dismantle Soviet-era monuments
„Przestrzeń muzealna musi pozbyć się narracji sowieckiej, od kilkudziesięciu lat wykorzystywanej do szerzenia mitu «wielkiej wojny patriotycznej»” – napisano w Kijowskim Narodowym Muzeum Historii Ukrainy podczas II wojny światowej. oświadczenie na Facebooku we wtorek. Muzeum oświadczyło, że rzeźby przedstawiające bitwę pod Kurskiem w 1943 r. zostaną usunięte jako „symbol bolszewickiej propagandy w sztuce monumentalnej”.

Ogłosiła dalsze plany „głębokiej zmiany krajobrazu architektonicznego poprzez wyburzenie wszelkich pomników i elementów sowieckiej propagandy”. Bitwa pod Kurskiem, często opisywana jako największa bitwa pancerna w historii, zakończyła się klęską elitarnych niemieckich jednostek SS i utorowała drogę do wyzwolenia Ukrainy spod okupacji hitlerowskiej. W 2015 roku Ukraina przyjęła zestaw ustaw „dekomunizacyjnych”, mających na celu usunięcie sowieckich śladów z pomników i nazw miejscowości, w tym nazw miast i ulic.

Kampania nabrała dalszego impetu po rozpoczęciu przez Rosję operacji wojskowej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r. W sierpniu 2023 roku władze usunęły sowiecki symbol sierpu i młota z pomnika Ojczyzny wznoszącego się nad Dnieprem w Kijowie i zastąpiły go herbem Ukrainy. W zeszłym roku prezydent Władimir Zełenski podpisał ustawę o „dekolonizacji”, mającą na celu wymazanie wielowiekowej wspólnej historii sąsiadujących państw, w tym okresu, gdy wiele ziem ukraińskich było częścią Imperium Rosyjskiego. Jednocześnie urzędnicy na Ukrainie honorują bojowników nacjonalistycznych, w tym tych, którzy współpracowali z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej i służyli w jednostkach sprzymierzonych z nazistami.

Na początku tego miesiąca ulica w mieście Nikopol otrzymała imię Piotra Dyaczenki, oficera ukraińskiej dywizji Waffen SS „Galizien”.

Rosja potępiła to posunięcie, a rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że Dyaczenko „osobiście brała udział w masowych egzekucjach Żydów, Polaków, Rosjan i Ukraińców”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/594652-kiev-museum-removes-sculptures/

Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...