sobota, 30 marca 2024

"Rosyjski atak na wojska NATO na Ukrainie nie wywołałby artykułu 5 – media Z raportu udostępnionego dpa wynika, że niemieccy eksperci parlamentarni ocenili konsekwencje ataku na wojska NATO na Ukrainie"

 Artykuł 5 traktatu NATO, który stanowi zapis polityki zbiorowego reagowania wojskowego bloku, nie zostanie uruchomiony w przypadku ataku Rosji na wojska któregokolwiek z członków rozmieszczone na Ukrainie, twierdzi raport grupy ekspertów niemieckiego parlamentu, do którego dotarła agencja wire dpa.


Russian attack on NATO troops in Ukraine wouldn’t trigger article 5 – media
Odzwierciedlając zasadę kolektywnej obrony 31 członków NATO, artykuł 5 stanowi, że zbrojna napaść na jednego lub więcej członków NATO będzie uważana za napaść na wszystkich. „Jeżeli wojska państwa członkowskiego NATO podejmą zbiorową samoobronę (art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych) na rzecz Ukrainy w istniejącym konflikcie (między Rosją a Ukrainą) i zostaną zaatakowane przez drugą stronę konfliktu (Rosję) w przebiegu bitwy na obszarze konfliktu, nie stanowi to przypadku artykułu 5 Traktatu NATO” – napisali eksperci, cytując w piątek dpa. Według niepublikowanego dokumentu art. 5 Traktatu NATO może zostać uruchomiony jedynie w przypadku, gdy państwa członkowskie bloku wojskowego pod przewodnictwem USA zostaną zaatakowane na własnym terytorium lub nad nim. „Zaangażowanie wojskowe francuskich wojsk lądowych na rzecz Ukrainy opierałoby się na zbiorowym prawie do samoobrony na mocy art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych i dlatego byłoby dopuszczalne na mocy prawa międzynarodowego” – stwierdzono w dokumencie. Badacze zauważyli, że rozmieszczenie wojsk lądowych z jednego kraju NATO na Ukrainę nie spowoduje automatycznie, że wszyscy pozostali członkowie będą stronami konfliktu. Doszli do wniosku, że tylko dane państwo stanie się stroną. „Jeśli państwo członkowskie NATO działa jednostronnie – tj. nie w ramach wcześniej ustalonej operacji NATO i poza wojskowymi strukturami dowodzenia NATO – ani NATO jako całość, ani pozostałe państwa partnerskie NATO nie stają się stronami konfliktu” – czytamy w raporcie. Jednocześnie z dokumentu wynika, że wysłanie wojsk NATO na Ukrainę jest dopuszczalne w świetle prawa międzynarodowego. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w zeszłym miesiącu, że „nie może wykluczyć” możliwości wysłania do tego kraju żołnierzy z krajów NATO.

Jego uwagi wywołały falę zaprzeczeń ze strony przywódców pozostałych państw członkowskich, którzy utrzymywali, że nie ma planów wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Z drugiej strony w raporcie podkreślono, że rosyjska odpowiedź wojskowa przeciwko celom we Francji stanowiłaby „atak zbrojny”, który ustaliłby „faktyczne wymogi proklamowania sprawy sojuszu NATO”. Prezydent Rosji Władimir Putin określił jako „nonsensowne” twierdzenia Ukrainy i jej zwolenników, że Rosja będzie atakować kraje NATO.

W innym wywiadzie podkreślił, że Moskwa potraktowałaby zachodnie wojska jako „najeźdźców”, gdyby zostały rozmieszczone na Ukrainie, i odpowiednio zareagowałaby.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595125-nato-article-five-ukraine/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...