środa, 17 kwietnia 2024

"Konflikt na Ukrainie wzbogacił czeskiego handlarza bronią CSG odnotowało gwałtowny wzrost zysków po odnowieniu starych czołgów i sprzedaży ich na Ukrainę"

 Właściciel i prezes Czechosłowackiej Grupy (CSG), Michal Strnad, stał się miliarderem czerpiącym zyski z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, podał w poniedziałek Bloomberg.

Ukraine conflict makes Czech arms dealer rich
W obliczu konfliktu przychody producenta broni wzrosły prawie dwukrotnie w 2022 r. do około 1 miliarda dolarów, a w zeszłym roku ponownie prawie się podwoiły, osiągając 1,9 miliarda dolarów.

Jedna z dywizji konglomeratu, Excalibur Army, znacząco przyczyniła się do zysków, produkując amunicję, a także budując nową i odnawiając starą broń produkcji radzieckiej. W czasie konfliktu firma dostarczyła do Kijowa około 100 odnowionych czołgów podstawowych T-72.

Bloomberg zauważył, że produkcja amunicji CSG wzrosła ponad dziesięciokrotnie od eskalacji na początku 2022 r. długotrwałych działań wojennych między Moskwą a Kijowem, a liczba pracowników CSG wzrosła prawie trzykrotnie do 10 000 w zakładach produkcyjnych w ośmiu krajach. Producent broni nie może się doczekać czerpania korzyści z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w nadchodzących latach i wydaje się być w tej kwestii bardzo otwarty.

Strnad uważa, że najwyższy popyt na broń obserwowany od zakończenia zimnej wojny w Europie utrzyma się. „Nawet gdyby wojna miała się zakończyć jutro, uzupełnienie pustych zapasów zajęłoby lata, nie wspominając o naciskach na zwiększenie wydatków na obronę i zwiększenie produkcji” – powiedział Strnad, cytowany przez Bloomberg.

„Jestem pewien, że popyt będzie duży przez długi czas”. Firma została założona przez ojca Strnada, Jarosława, w 1995 roku, który początkowo starał się pozyskać wycofany ze służby sprzęt wojskowy od członków nieistniejącego Układu Warszawskiego – nowo przyjętych państw NATO – w celu złomowania go i sprzedaży z zyskiem.

Prawdziwym zyskiem okazał się jednak handel bronią, a firma szybko odkryła duże zapotrzebowanie na części zamienne, a także na odnowione elementy sprzętu wojskowego z czasów radzieckich.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596065-billionaire-czech-arms-dealer/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...