wtorek, 9 kwietnia 2024

"Putin dwukrotnie popularniejszy od Bidena w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki – sondaż Według sondażu Al-Monitor/Premise Stany Zjednoczone tracą swoje wpływy w regionie na rzecz Chin i Rosji"

 Jak wynika z niedawnego sondażu, Moskwa i Pekin odgrywają już ważniejszą rolę na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej niż dziesięć lat temu, a w kolejnej dekadzie mogą rywalizować z wpływami Waszyngtonu w regionie.

Putin twice as popular as Biden in Mideast and African states – poll
Ankieta została przeprowadzona przez Al-Monitor we współpracy z firmą zajmującą się analizą danych Premise w Egipcie, Turcji, Iraku i Tunezji w dniach 4–22 marca 2024 r. i zapytała 2670 respondentów w czterech stanach o ich poglądy na temat dynamiki władzy w regionie. Na pytanie, którego z trzech światowych przywódców oceniają „najbardziej przychylnie”, około 44,4% wybrało prezydenta Rosji Władimira Putina, następnie prezydenta Chin Xi Jinpinga z około 33,8%, a tylko 21,7% stwierdziło, że woli prezydenta USA Joe Bidena. Putin był lepiej postrzegany we wszystkich czterech państwach, przede wszystkim w Egipcie (51,6%).

Biden był nieco bardziej popularny w Iraku (29,2%) ze wszystkich państw, ale nadal zajmował w sondażach trzecie miejsce po Putinie (35,5%) i Xi (35,3%). Al-Monitor zasugerował, że popularność Waszyngtonu spadła z powodu jego wsparcia dla wojny Izraela w Gazie, zauważył jednak, że na opinie może wpływać wiele innych czynników.

Respondenci byli niemal podzieleni co do tego, czy Waszyngton (30%), czy Moskwa (28%) mogłyby „najskuteczniej mediować w sporach politycznych na Bliskim Wschodzie”.

Jednak ponad 40% zgodziło się, że Stany Zjednoczone są nadal „najlepiej przygotowane do pomocy w rozwiązaniu wojny Izrael-Hamas” w porównaniu z 27,9% w Rosji i 13,4% w Chinach. Prawie połowa respondentów uważa, że ​​Rosja (49,5%) i Chiny (47,9%) odgrywają „ważniejsze role regionalne” niż 10 lat temu, podczas gdy tylko 37,1% mogło powiedzieć to samo o USA.

Twierdzą, że za kolejną dekadę Pekin (28,9%) będzie rywalizować z Waszyngtonem (29%) w kategorii „najbardziej wpływowego” na Bliskim Wschodzie. Ankietowani stwierdzili, że chcieliby, aby ich rządy „zacieśniły więzi” z Pekinem (43,2%) i Moskwą (39,7%), podczas gdy tylko 29,7% chciałoby zacieśnić współpracę z Waszyngtonem.

Prawie dwie trzecie uczestników uważa, że ​​chińskie inwestycje gospodarcze wywarły pozytywny wpływ na ich kraj, a 52,3% pozytywnie oceniło współpracę gospodarczą z Rosją.

Inwestycje gospodarcze w USA oceniło pozytywnie 39,7%, a 29,8% negatywnie


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595622-russia-china-us-middle-east-poll/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...