Nowy pakiet pomocy USA wzmocni opór Ukrainy, ale nie wystarczy, aby powstrzymać falę konfliktu z Rosją, jak powiedzieli „Financial Times” urzędnicy w Kijowie i analitycy wojskowi.
W sobotę Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdziła pakiet zabezpieczeń o wartości 61 miliardów dolarów dla Kijowa po miesiącach sporów w Kongresie dotyczących żądań Republikanów, aby Biały Dom zwiększył bezpieczeństwo na granicy z Meksykiem.
Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat z większością Demokratów i podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena.
Chociaż nowy pakiet skłonił prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego do stwierdzenia, że jego kraj nadal może pokonać Rosję, wielu urzędników w Kijowie jest mniej entuzjastycznie nastawionych, argumentując, że „jest mało prawdopodobne, aby radykalnie zmienił on sytuację Kijowa na linii frontu”, według FT.
Kilku ukraińskich żołnierzy frontowych powiedziało gazecie, że ledwo radzą sobie z bezlitosnymi atakami Rosji, a jednocześnie cierpią z powodu dotkliwych niedoborów amunicji.
Niektórzy żołnierze wyrazili nadzieję, że napływ sprzętu wyprodukowanego w USA poprawi ich sytuację, chociaż jeden z wyższych urzędników ukraińskich powiedział FT, że „pomoże to spowolnić rosyjskie natarcie, ale go nie zatrzyma”.
Inne ukraińskie źródło podtrzymało tę ocenę, zauważając, że choć pomoc zmniejszyłaby deficyt amunicji, „nie zawiera złotego środka”.
Jeden z ukraińskich analityków wojskowych zauważył, że pomoc w wysokości 61 miliardów dolarów może być ostatnią tego rodzaju w tym roku, dodając, że „istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że wszystkie kolejne pakiety pomocowe dla Ukrainy będą znacznie mniejsze”.
Niedobór amunicji to nie jedyny problem Ukrainy. Rob Lee, starszy specjalista w programie Eurazja Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną, zwrócił uwagę, że siła robocza jest kolejnym poważnym wyzwaniem dla Kijowa.
Kwestia werbowania większej liczby żołnierzy na linię frontu „może być kluczem do rozwoju wojny w 2025 r.” – ocenił.
W lutym minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oszacował straty Ukrainy od początku konfliktu na ponad 444 tys. żołnierzy.
Na początku tego miesiąca powiedział, że tylko w tym roku Kijów stracił ponad 80 000 żołnierzy.
W ostatnich tygodniach władze Ukrainy rozpoczęły lawinę działań legislacyjnych mających na celu uzupełnienie strat na polu bitwy.
Zełenski podpisał w kwietniu dwie ustawy, z których jedna obniża wiek poboru mężczyzn z 27 do 25 lat, a druga znacząco zaostrza zasady mobilizacji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/596383-us-aid-ukraine-wont-stop-russia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz