Stolica Polski poinstruowała urzędników, aby nie wieszali krucyfiksów i innych symboli religijnych w ratuszu Warszawy, co wywołało reakcję grup konserwatywnych.
Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, urzędnikom nie będzie wolno wieszać krzyży i krucyfiksów na ścianach ani trzymać ich na biurkach.
Pracownicy rządowi nadal będą jednak mogli nosić krzyże w pracy.
Nowe przepisy wpisują się w szerszy zbiór regulacji mających na celu zwalczanie różnych form dyskryminacji.
Urzędnicy zostali poinstruowani, aby używać języka neutralnego pod względem płci, zwracać się do ludzi za pomocą preferowanych przez nich zaimków i nie dyskryminować par tej samej płci.
„Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument” – powiedziała radośnie Monika Beuth z Urzędu Miejskiego.
Niektórzy politycy i grupy religijne dyskutowali, że takie regulacje są niewłaściwe w kraju w większości katolickim.
„Uważam, że ta decyzja jest zbędna” – powiedział Szymon Hołownia, marszałek polskiego parlamentu.
„Znalazłem dużą liczbę krzyży na ścianach Sejmu.
Choć osobiście nie będę wieszał krzyży w urzędach, to nie sądzę, że dzisiaj w Polsce potrzebna jest wojna o to, czy krzyże należy zdejmować ze ścian.
Konserwatywny poseł Sebastian Kaleta obiecał zwrócić się do prokuratury, aby sprawdziła, czy polityka stolicy nie narusza prawa, natomiast katolicka grupa aktywistów Ordo Iuris nakazała ludziom przesyłać skargi do ratusza.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski bronił nowych przepisów i krytykował „szum w mediach”.
Wyjaśnił, że wytyczne wprowadzono, aby zapewnić inkluzywne środowisko i utrzymać sekularyzm w Polsce.
„Każdy ma prawo do swojej wiary lub jej braku. Dotyczy to urzędników państwowych i urzędników. [Ale] każdy, kto przychodzi do biura załatwiać swoje sprawy, ma prawo czuć, że znajduje się w biurze neutralnym.
„Po prostu” – napisał w czwartek burmistrz na X (dawniej Twitterze).
„Nikt nie ma zamiaru toczyć w Warszawie walki z jakąkolwiek religią”.
Trzaskowski podczas konferencji prasowej powiedział, że regulacje nie będą dotyczyć szpitali, szkół i ośrodków pomocy społecznej.
Wyjaśnił dalej, że chociaż wytyczne zabraniają odbywania się ceremonii religijnych w budynkach rządowych, nie będą miały zastosowania do „tradycyjnych uroczystości historycznych”, takich jak upamiętnienie powstania mieszkańców Warszawy z 1944 r. przeciwko okupacji hitlerowskiej podczas II wojny światowej.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/597811-poland-bars-crosses-warsaw/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz