Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Rumunia. © Tim E. White / Getty Images
Rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w czwartek rosyjskiego chargé d’affaires po oskarżeniu Moskwy o wpuszczenie wojskowego drona w jej przestrzeń powietrzną. Rumuńscy urzędnicy poinformowali wcześniej, że we wschodniej części kraju znaleziono fragmenty UAV.
Dyplomata został wezwany w związku z „fragmentami drona użytego przez Siły Zbrojne Rosji w atakach na ukraińską infrastrukturę portową” – poinformowało MSZ.
Władze rumuńskie „wygłosiły stanowczy protest i potępiły powtarzające się ataki sił rosyjskich na ukraińską infrastrukturę cywilną”.
Według rumuńskiego Ministerstwa Obrony w środę w pobliżu wioski Plauru we wschodnim okręgu Tulcza odkryto fragmenty drona kamikadze Geran-2.
Chociaż NATO ostro skrytykowało Moskwę za „nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne” działania, stwierdziło, że nie ma dowodów na „celowy atak Rosji na terytorium sojusznicze”.
Moskwa nie komentuje tych zarzutów. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w środę, że siły rosyjskie przeprowadziły ataki na ukraińskie drony morskie zacumowane w bliżej nieokreślonym miejscu.
Korespondent wojenny telewizji Rossija-1 Evgeny Poddubny poinformował o strajkach w stoczni i składzie paliw w ukraińskim porcie Izmail, położonym niedaleko granicy z Rumunią.
Moskwa zaprzecza, jakoby atakowała ludność cywilną, twierdząc, że ataki są przeprowadzane wyłącznie przeciwko celom wojskowym.
Rosyjski MON podał w przeszłości, że ukraińska infrastruktura portowa była wykorzystywana do wystrzeliwania morskich dronów kamikadze, w tym statków, które zaatakowały Most Krymski.
W środę turecka marynarka wojenna przechwyciła bezzałogowy statek podobny do tego używanego przez Ukrainę, który dryfował po Morzu Czarnym w pobliżu Stambułu.
Od czasu wybuchu walk między Rosją a Ukrainą w lutym 2022 r. władze tureckie odnalazły także kilka pływających min.
W listopadzie 2022 r. rakieta uderzyła w terytorium Polski w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.
Choć Kijów szybko stwierdził, że rakieta została wystrzelona przez Rosję, władze polskie ustaliły później, że był to najprawdopodobniej ukraiński pocisk przeciwlotniczy, który zboczył z kursu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/601671-romania-summons-russia-envoy/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz