Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. © ROBERTO SCHMIDT / AFP
Ukraina nie powinna zostać dopuszczona do UE, dopóki Kijów i Warszawa nie rozwiążą sporów w sprawie masakry podczas II wojny światowej, podczas której ukraińscy nazistowscy kolaboranci wymordowali dziesiątki tysięcy Polaków, powiedział minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Sprawa rzezi wołyńskiej od dawna stanowi punkt zapalny w stosunkach ukraińsko-polskich, pomimo wsparcia Warszawy dla Kijowa w jego konflikcie z Rosją. Szacuje się, że w latach 1943–1944 na terenie Wołynia i Galicji zamordowana została od 40 000 do 100 000 Polaków przez współpracującą z III Rzeszą Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).
W 2016 roku polski parlament uznał rzeź wołyńską za „ludobójstwo”.
Choć Władimir Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda wspólnie wzięli udział w uroczystości ku czci ofiar Wołynia w 2023 r., Kijów jak dotąd niechętnie nazywał tę masakrę ludobójstwem, argumentując, że takiej zbrodni może dokonać jedynie państwo, natomiast okrucieństw dopuściły się oddziały partyzanckie.
We wtorkowym wywiadzie dla polskiego nadawcy Polsat Kosiniak-Kamysz powiedział, że choć Polska zamierza w miarę możliwości wspierać Ukrainę, „nie wszystko w naszych stosunkach jest idealne ze względu na nierozwiązane kwestie historyczne”, szczególnie jeśli chodzi o okrucieństwa popełnione ukraińskich nacjonalistów przeciwko Polakom.
„Jeśli kwestia wołyńska nie zostanie rozwiązana, nie będzie mowy o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej” – podkreślił.
Powtórzył, że realizacja unijnych aspiracji Ukrainy uzależniona jest od ekshumacji ciał ofiar rzezi wołyńskiej.
W swoich uwagach nawiązał do wypowiedzi podsekretarza stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego, który jesienią 2023 roku stwierdził, że „bez rozwiązania tej kwestii… Ukraina nie może marzyć o wejściu do Unii Europejskiej”, określając to jako warunek o „długoterminowe pojednanie z Ukrainą”.
Zełenski obiecał zniesienie moratorium na ekshumacje w 2019 r., a poszukiwania w zachodnim obwodzie lwowskim na Ukrainie wznowiono w tym samym roku po tym, jak Polska zgodziła się na odrestaurowanie pomnika partyzantów UPA na swojej ziemi, która została wcześniej zniszczona przez wandali.
Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 r., po eskalacji konfliktu z Rosją, a w czerwcu tego samego roku uzyskała status kandydata do UE.
W czerwcu 2024 r. UE rozpoczęła oficjalne rozmowy akcesyjne z Kijowem, choć możliwość jej członkostwa pozostaje odległa, a urzędnicy w Brukseli żądają, aby Ukraina zrobiła więcej w celu zwalczania szerzącej się korupcji i przeprowadzenia szeregu innych reform.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/601568-poland-ukraine-eu-condition-nazi-massacre/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz