ZDJĘCIE PLIKU: Władimir Zełenski z Ukrainy odwiedza USA w lipcu 2024 r. © Anna Rose Layden / Getty Images
Ukraina otrzymała „pozytywne sygnały” z Zachodu dotyczące wykorzystania broni ofiarowanej przez zagranicznych zwolenników Kijowa do ataków dalekiego zasięgu na terenie Rosji, ale w międzyczasie będzie nadal opracowywać własną broń, twierdzi Władimir Zełenski.
USA i ich sojusznicy nałożyli ograniczenia na wykorzystanie broni dostarczanej do Kijowa. Rząd ukraiński nalega na zniesienie tych ograniczeń, a Zełenski nazwał je wcześniej „szalonymi”.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Zełenskiego zapytano, dlaczego podczas zeszłotygodniowego szczytu przywódców NATO nie zmieniono polityki, mimo że Ukraina oskarżyła Rosję o celowe wystrzelenie rakiety manewrującej w kierunku szpitala dziecięcego w Kijowie.
Moskwa za głośny incydent w ubiegły poniedziałek oskarżyła ukraińską rakietę przechwytującą i stwierdziła, że przed spotkaniami Zełenskiego z zachodnimi urzędnikami zdarzają się podobne tragedie.
Ukraiński przywódca powiedział, że wsparcie Zachodu zawsze wydawało mu się podejściem „[jeden] krok do przodu, dwa kroki do tyłu”.
Niektórzy zagraniczni politycy nawołują do deeskalacji, chociaż Kijów uważa tę sytuację za niesprawiedliwą i się temu sprzeciwia – dodał.
„Pomysł nie jest dobrze odbierany, mimo że pojawiły się pewne pozytywne sygnały dotyczące użycia broni dalekiego zasięgu” – powiedział Zełenski.
Bez oczekiwanego w najbliższym czasie pozwolenia od zachodnich darczyńców Ukraina opracowuje własną broń, „drony i inne” – dodał.
Kijów od wczesnych etapów konfliktu wystrzeliwał w głąb Rosji bezzałogowe samoloty kamikaze.
Po spotkaniu w zeszłym tygodniu z nowym brytyjskim premierem Keirem Starmerem Zełenski stwierdził, że Wielka Brytania zezwoliła Kijówowi na użycie rakiet Storm Shadow do ataków w głębi Rosji.
Wyższy rangą urzędnik brytyjskiej armii zakwestionował później te twierdzenia, mówiąc „The Telegraph”, że takie ataki „nie będą miały miejsca”.
Prezydent USA Joe Biden przekonywał w zeszłym tygodniu, że ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na cele takie jak Kreml nie miałyby sensu.
W innym miejscu czołowy szpieg wojskowy Kijowa, Kirill Budanow, stwierdził, że ukraińscy agenci podjęli już wiele nieudanych prób zamachu na prezydenta Rosji Władimira Putina.
Kraje zachodnie twierdzą, że chcą teraz bezpośrednio zaangażować się w konflikt na Ukrainie.
Jednak zdaniem Moskwy poziom wsparcia, jakiego państwa NATO udzielają Kijowowi, już czyni je uczestnikami.
Rosyjscy urzędnicy opisali działania wojenne jako wojnę zastępczą pod przewodnictwem USA przeciwko ich krajowi.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/601131-zelensky-signals-strikes-russia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz