Obóz dla uchodźców Jabalia w mieście Gaza, 3 października 2024 r. © Mahmoud ssa / Anadolu / Getty Images
Niemcy odmówiły dostarczenia broni Izraelowi, chyba że ten udzieli pisemnej gwarancji, że nie zostanie ona użyta do ataku na cywilów w Strefie Gazy, poinformowały media należące do niemieckiego wydawnictwa Axel Springer.
Berlin, który nie zatwierdził żadnej sprzedaży broni do Izraela od marca, zablokował dostawy, mimo że twierdził, że państwo żydowskie nie jest objęte embargiem, poinformował Politico w poniedziałek, potwierdzając historię opublikowaną w weekend przez niemiecki tabloid Bild.
Według Bilda, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister gospodarki Robert Habeck byli tymi, którzy „zablokowali nowe dostawy”. Wysoko postawieni politycy z Partii Zielonych podobno chcieli, aby Izrael obiecał, że broń nie zostanie użyta przeciwko cywilom w Strefie Gazy.
„Rząd Izraela musi dać rządowi Niemiec pisemne zapewnienie, że eksport broni z Niemiec nie zostanie wykorzystany do ludobójstwa” – powiedział Bild, powołując się na źródła w kręgach rządowych i obronnych.
Zachodnia Jerozolima podobno udzieliła niezbędnych zapewnień w czwartek.
Niemieckie prawo zabrania dostarczania broni do krajów, w których istnieje ryzyko, że może zostać użyta przeciwko cywilom.
„Dostawy broni do Izraela są zgodne z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział Politico osoba zaznajomiona ze sprawą.
„Powodem żądania takiego zobowiązania jest to, że niemiecki sąd administracyjny mógłby w przeciwnym razie położyć temu kres”.
Ujawnienia te wywołały krytykę ze strony opozycji i rządzącej Wolnej Partii Demokratycznej, a wielu polityków wezwało Zielonych i kanclerza Olafa Scholza do wyjaśnienia sytuacji z eksportem broni.
„Scholz, jako przewodniczący Federalnej Rady Bezpieczeństwa, ponosi tutaj również odpowiedzialność” – powiedział Bildowi Friedrich Merz, lider Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.
Baerbock publicznie poparł prawo Izraela do obrony, ale podkreślił w przemówieniu wygłoszonym w zeszłym tygodniu, że „międzynarodowe prawo humanitarne i prawo Izraela do istnienia są nierozerwalnie ze sobą powiązane”.
Izrael został oskarżony o bezmyślne atakowanie cywilów w Strefie Gazy, gdzie zginęło ponad 42 000 Palestyńczyków od czasu wybuchu walk między Hamasem a Izraelem w październiku 2023 r.
Siły Obronne Izraela (IDF) odrzuciły oskarżenia o popełnienie ludobójstwa jako „absurdalne”, argumentując, że Hamas wykorzystuje palestyńskich cywilów jako żywe tarcze.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605720-germany-asks-israel-genocide-assurance/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz