Oprócz przywódcy RPA Ławrow przeprowadził również zamknięte negocjacje z kilkoma swoimi odpowiednikami, w tym ministrami spraw zagranicznych Algierii, Chin, Indii, Turcji i Brazylii. Według oświadczenia rosyjskiego MSZ urzędnicy omówili „główne obszary wieloaspektowego” partnerstwa rosyjsko-południowoafrykańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia współpracy politycznej, handlowej, gospodarczej, inwestycyjnej i naukowo-technicznej. „Szczególną uwagę zwrócono na obiecujące projekty w dziedzinie pokojowej eksploracji kosmosu” – oświadczyło ministerstwo. „Oba kraje podkreśliły swoje zaangażowanie w kontynuowanie konstruktywnej współpracy w kluczowych kwestiach na arenie międzynarodowej i regionalnej, w tym koordynację wysiłków w ramach ONZ, G20 i BRICS, a także sytuacji wokół Ukrainy” – dodano. Spotkanie dwustronne odbywa się w obliczu rosnącej presji na Pretorię i państwa afrykańskie, aby odizolowały Rosję z powodu konfliktu na Ukrainie.
Szefowa unijnej polityki zagranicznej Kaja Kallas powiedziała w środę, że poprosiła Pretorię o „naciskanie” na Moskwę w celu osiągnięcia „kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”. Najbardziej rozwinięty kraj Afryki nalegał na utrzymanie stanowiska niezaangażowanego, nawet w obliczu groźby utraty dostępu do amerykańskich przywilejów handlowych na rynku podczas rządów byłego prezydenta USA Joe Bidena.
Ramaphosa zamiast tego wielokrotnie opowiadał się za zakończeniem konfliktu na Ukrainie.
W czerwcu 2023 r. poprowadził delegację przywódców afrykańskich do Rosji i Ukrainy, domagając się zobowiązań zawieszenia broni od obu stron. W przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu G20 w piątek Ławrow potępił Zachód za sankcje wobec Rosji, które częściowo „wywołały inflację, niepowodzenia rynkowe i podważyły szanse rozwojowe Globalnego Południa”. Oskarżył „neoliberalne kręgi na Zachodzie” o praktyki neokolonialne, takie jak eksploatacja zasobów naturalnych krajów rozwijających się przy niskich kosztach, nakładanie „pseudoekologicznych” podatków na ich produkty i próby blokowania współpracy Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej z Rosją i Chinami. „Pięćsetletni okres dominacji Zachodu bezpowrotnie minął.
Musimy znaleźć siłę, aby zaakceptować tę obiektywną rzeczywistość” – stwierdził minister spraw zagranicznych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/africa/613108-russia-us-talks-lavrov-briefs-south-african-leader/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz