czwartek, 10 czerwca 2021

"Nie ma sensu szczepić tych, którzy mieli COVID-19!!!!!!!!!!!"

 

Nie ma sensu szczepić tych, którzy mieli COVID-19: wyniki badania Cleveland Clinic

By Dr. Sanchari Sinha Dutta, Ph.D
News-Medical.Net

Naukowcy z Cleveland Clinic w USA ocenili niedawno skuteczność szczepienia przeciwko koronawirusowi 2019 COVID-19 u osób z ciężkim zakażeniem koronawirusem zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) lub bez.


Wyniki badań pokazują, że osoby z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 nie uzyskują dodatkowych korzyści ze szczepienia, co wskazuje, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo dla osób bez wcześniejszej infekcji. Badanie jest obecnie dostępne na serwerze preprint medRxiv* (nie jest recenzowane).

Study: Necessity of COVID-19 vaccination in previously infected individuals. Image Credit: Orpheus FX / Shutterstock

Study: Necessity of COVID-19 vaccination in previously infected individuals. Image Credit: Orpheus FX / Shutterstock

tło

W Stanach Zjednoczonych amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych dla dwóch szczepionek COVID-19 opartych na mRNA opracowanych przez Pfizer/BioNTech i Moderna, które wykazały wysoką skuteczność przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 i COVID -19 choroba w badaniach klinicznych. Jednak możliwość zaszczepienia dużej części światowej populacji jest ograniczona podażą szczepionek.


Aby zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na całym świecie, uruchomiono inicjatywę Global Access (COVAX) do szczepionek COVID-19. W wielu krajach, zwłaszcza o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, istnieje poważny niedobór szczepionek. W związku z tym, aby uzyskać maksymalne korzyści ze szczepienia, najbardziej wrażliwa populacja powinna być traktowana priorytetowo.


Obecnie większość krajów priorytetowo traktuje szczepienia dla pracowników służby zdrowia i innych pracowników pierwszej linii, osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi.


Aby jeszcze bardziej zawęzić kryteria ustalania priorytetów, naukowcy biorący udział w bieżącym badaniu ocenili konieczność szczepień COVID-19 dla osób, które były wcześniej zakażone SARS-CoV-2.

Explanation of “previously infected” analyzed as a time-independent covariate and “vaccinated” treated as a time-dependent covariate.

Wyjaśnienie „wcześniej zainfekowanych” analizowanych jako współzmienna niezależna od czasu i „zaszczepionych” traktowanych jako współzmienna zależna od czasu.
Projekt badania
Badanie zostało przeprowadzone na 52 238 pracownikach Cleveland Clinic. Za dodatni wynik testu RT-PCR uznano zakażenie SARS-CoV-2. Uczestnicy otrzymali dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna COVID-19 w odstępie 28 dni. Uczestnika uznano za zaszczepionego po 14 dniach od otrzymania drugiej dawki szczepionki. Podobnie uczestnik, który uzyskał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 co najmniej 42 dni przed rozpoczęciem szczepienia, został uznany za wcześniej zarażonego.

Ważne uwagi
Spośród wszystkich włączonych uczestników 5% miało wcześniej infekcję SARS-CoV-2. W porównaniu z 59% niezainfekowanych uczestników, tylko 47% wcześniej zakażonych uczestników zostało zaszczepionych do końca badania. Około 63% wszystkich zaszczepionych uczestników otrzymało szczepionkę Moderna.

Analiza skumulowanej zachorowalności na COVID-19 wykazała, że ​​w trakcie badania zakażenie SARS-CoV-2 wystąpiło prawie wyłącznie u uczestników, którzy nie byli wcześniej zakażeni i nie zostali zaszczepieni.

Co ciekawe, nie zaobserwowano znaczącej różnicy w częstości występowania COVID-19 między wcześniej zakażonymi i obecnie nieszczepionymi uczestnikami, wcześniej zakażonymi i obecnie zaszczepionymi uczestnikami oraz uczestnikami wcześniej niezakażonymi i obecnie zaszczepionymi.

Uczestnicy z tych trzech grup wykazywali znacznie niższą częstość występowania infekcji SARS-CoV-2 w porównaniu z uczestnikami wcześniej niezakażonymi i obecnie nieszczepionymi.

W szczególności ze wszystkich infekcji w okresie badania 99,3% wystąpiło u uczestników, którzy wcześniej nie byli zakażeni i nie zostali zaszczepieni. W przeciwieństwie do tego, tylko 0,7% infekcji wystąpiło u uczestników, którzy wcześniej nie byli zakażeni, ale byli obecnie zaszczepieni.

Co ważne, nie zaobserwowano ani jednej zachorowań na zakażenie SARS-CoV-2 u wcześniej zakażonych uczestników ze szczepieniem lub bez.

Simon-Makuch plot showing the cumulative incidence of COVID-19 among subjects previously infected and not previously infected with COVID-19, who did and did not receive the vaccine. Curves for the unvaccinated are based on data for those who did not receive the vaccine during the duration of the study, and for those waiting to receive the vaccine. Day zero was Dec 16, 2020, the day vaccination was started in our institution. Error bars represent 95% confidence intervals. Seven subjects who had been vaccinated earlier as participants in clinical trials were considered vaccinated throughout the duration of the study. Twelve subjects who received their first dose in the first week of the vaccination campaign managed to get their second dose three weeks later, and were thus considered vaccinated earlier than 42 days since the start of the vaccination campaign

Wykres Simona-Makucha pokazujący skumulowaną częstość występowania COVID-19 wśród osób wcześniej zakażonych i niezakażonych COVID-19, którzy otrzymali i nie otrzymali szczepionki. Krzywe dla nieszczepionych opierają się na danych dla tych, którzy nie otrzymali szczepionki w czasie trwania badania, oraz dla tych, którzy czekają na szczepionkę. Dzień zerowy to 16 grudnia 2020, dzień rozpoczęcia szczepień w naszej placówce. Słupki błędów reprezentują 95% przedziały ufności. Siedem osób, które zostały zaszczepione wcześniej jako uczestnicy badań klinicznych, uznano za zaszczepionych przez cały czas trwania badania. Dwunastu osobom, które otrzymały pierwszą dawkę w pierwszym tygodniu kampanii szczepień, udało się otrzymać drugą dawkę trzy tygodnie później, a zatem uznano, że zostały zaszczepione wcześniej niż 42 dni od rozpoczęcia kampanii szczepień
powiązane historie

Dzięki dalszej analizie statystycznej zaobserwowano, że szczepienie COVID-19 znacznie zmniejszyło ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u wcześniej niezakażonych uczestników, ale nie u wcześniej zakażonych uczestników.


Chociaż w badaniu nie oszacowano bezpośrednio czasu ochrony przed naturalną infekcją, zaobserwowano, że wcześniej zakażeni uczestnicy pozostawali chronieni przed COVID-19 przez co najmniej 10 miesięcy od wystąpienia objawów lub dodatniego wyniku testu.


Znaczenie badania

Niedobór szczepionek, w połączeniu z wiedzą, że szczepionki nie zapewniają dodatkowej ochrony osobom, które już zostały zakażone, jest najsilniejszym argumentem za ograniczeniem podawania szczepionki osobom, które nie przeszły zakażenia.


Oprócz zawodu, wieku i chorób współistniejących, przebyta infekcja powinna być ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, komu należy podać szczepionkę w pierwszej kolejności.


Praktycznym i użytecznym przesłaniem byłoby uznanie, że objawowy COVID-19 jest tak samo dobry, jak otrzymanie szczepionki, a osoby, u których COVID-19 został potwierdzony wiarygodnym testem laboratoryjnym, nie potrzebują szczepionki.


Badanie podsumowuje, że „osoby, które mają potwierdzoną laboratoryjnie objawową infekcję SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie odniosą korzyści ze szczepienia COVID-19, a szczepionki mogą być bezpiecznie traktowane priorytetowo w stosunku do tych, które wcześniej nie były zakażone”.


Natomiast osoby bez wcześniejszej infekcji SARS-CoV-2 mogą uzyskać maksymalne korzyści ze szczepienia. W związku z tym, w oparciu o wyniki badań, szczepionki COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo dla osób naiwnych bez historii zakażenia SARS-CoV-2.



*Ważna uwaga

medRxiv publikuje wstępne raporty naukowe, które nie są recenzowane i dlatego nie powinny być traktowane jako rozstrzygające, kierujące praktyką kliniczną/zachowaniami związanymi ze zdrowiem lub traktowane jako ustalone informacje.

Przetlumaczyla GR przez translator google
https://www.news-medical.net/news/20210608/No-point-vaccinating-those-whoe28099ve-had-COVID-19-Findings-of-Cleveland-Clinic-study.aspx

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...