Nie ma sensu szczepić tych, którzy mieli COVID-19: wyniki badania Cleveland Clinic
By Dr. Sanchari Sinha Dutta, Ph.D
News-Medical.Net
Naukowcy z Cleveland Clinic w USA ocenili niedawno skuteczność szczepienia przeciwko koronawirusowi 2019 COVID-19 u osób z ciężkim zakażeniem koronawirusem zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) lub bez.
Wyniki badań pokazują, że osoby z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 nie uzyskują dodatkowych korzyści ze szczepienia, co wskazuje, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo dla osób bez wcześniejszej infekcji. Badanie jest obecnie dostępne na serwerze preprint medRxiv* (nie jest recenzowane).
tło
W Stanach Zjednoczonych amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych dla dwóch szczepionek COVID-19 opartych na mRNA opracowanych przez Pfizer/BioNTech i Moderna, które wykazały wysoką skuteczność przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 i COVID -19 choroba w badaniach klinicznych. Jednak możliwość zaszczepienia dużej części światowej populacji jest ograniczona podażą szczepionek.
Aby zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na całym świecie, uruchomiono inicjatywę Global Access (COVAX) do szczepionek COVID-19. W wielu krajach, zwłaszcza o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, istnieje poważny niedobór szczepionek. W związku z tym, aby uzyskać maksymalne korzyści ze szczepienia, najbardziej wrażliwa populacja powinna być traktowana priorytetowo.
Obecnie większość krajów priorytetowo traktuje szczepienia dla pracowników służby zdrowia i innych pracowników pierwszej linii, osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi.
Aby jeszcze bardziej zawęzić kryteria ustalania priorytetów, naukowcy biorący udział w bieżącym badaniu ocenili konieczność szczepień COVID-19 dla osób, które były wcześniej zakażone SARS-CoV-2.
Dzięki dalszej analizie statystycznej zaobserwowano, że szczepienie COVID-19 znacznie zmniejszyło ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u wcześniej niezakażonych uczestników, ale nie u wcześniej zakażonych uczestników.
Chociaż w badaniu nie oszacowano bezpośrednio czasu ochrony przed naturalną infekcją, zaobserwowano, że wcześniej zakażeni uczestnicy pozostawali chronieni przed COVID-19 przez co najmniej 10 miesięcy od wystąpienia objawów lub dodatniego wyniku testu.
Znaczenie badania
Niedobór szczepionek, w połączeniu z wiedzą, że szczepionki nie zapewniają dodatkowej ochrony osobom, które już zostały zakażone, jest najsilniejszym argumentem za ograniczeniem podawania szczepionki osobom, które nie przeszły zakażenia.
Oprócz zawodu, wieku i chorób współistniejących, przebyta infekcja powinna być ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, komu należy podać szczepionkę w pierwszej kolejności.
Praktycznym i użytecznym przesłaniem byłoby uznanie, że objawowy COVID-19 jest tak samo dobry, jak otrzymanie szczepionki, a osoby, u których COVID-19 został potwierdzony wiarygodnym testem laboratoryjnym, nie potrzebują szczepionki.
Badanie podsumowuje, że „osoby, które mają potwierdzoną laboratoryjnie objawową infekcję SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie odniosą korzyści ze szczepienia COVID-19, a szczepionki mogą być bezpiecznie traktowane priorytetowo w stosunku do tych, które wcześniej nie były zakażone”.
Natomiast osoby bez wcześniejszej infekcji SARS-CoV-2 mogą uzyskać maksymalne korzyści ze szczepienia. W związku z tym, w oparciu o wyniki badań, szczepionki COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo dla osób naiwnych bez historii zakażenia SARS-CoV-2.
*Ważna uwaga
medRxiv publikuje wstępne raporty naukowe, które nie są recenzowane i dlatego nie powinny być traktowane jako rozstrzygające, kierujące praktyką kliniczną/zachowaniami związanymi ze zdrowiem lub traktowane jako ustalone informacje.
- Numer czasopisma:
- Shrestha NK. 2021. Konieczność szczepień przeciwko COVID-19 u osób wcześniej zakażonych: retrospektywne badanie kohortowe. medRxiv. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.06.01.21258176v2
Przetlumaczyla GR przez translator google
https://www.news-medical.net/news/20210608/No-point-vaccinating-those-whoe28099ve-had-COVID-19-Findings-of-Cleveland-Clinic-study.aspx
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz