wtorek, 30 listopada 2021

"Omicron wprowadza nierówność szcz....nek C...D-19 „do domu”!!!!!"

 LONDYN (AP) – Pojawienie się nowego wariantu omikronu i desperackie i prawdopodobnie daremne próby powstrzymania go na świecie przypominają o tym, co naukowcy ostrzegali od miesięcy: koronawirus będzie się rozwijał tak długo, jak na ogromnej części świata nie będzie szczepionek.



Gromadzenie ograniczonych szczepionek na COVID-19 przez bogate kraje — tworzenie wirtualnych pustyń ze szczepionkami w wielu biedniejszych — oznacza nie tylko ryzyko dla części świata, w których występują niedobory; zagraża całej kuli ziemskiej.


Dzieje się tak, ponieważ im bardziej choroba rozprzestrzenia się wśród nieszczepionych populacji, tym więcej ma możliwości mutacji i potencjalnego stania się bardziej niebezpieczną, przedłużając pandemię dla wszystkich.

„Wirus jest bezwzględnym oportunistą, a nierówność, która charakteryzowała globalną reakcję, teraz zadomowiła się” – powiedział dr Richard Hatchett, dyrektor generalny CEPI, jednej z grup stojących za inicjatywą współdzielenia strzałów COVAX wspieraną przez ONZ.


Być może nigdzie nierówność nie jest bardziej widoczna niż w Afryce, gdzie mniej niż 7% populacji jest szczepionych. Naukowcy z RPA ostrzegli Światową Organizację Zdrowia o nowym wariancie omikronu w zeszłym tygodniu, choć może nigdy nie być jasne, skąd pochodzi. Naukowcy spieszą się teraz, aby ustalić, czy jest bardziej zakaźny, czy może uniknąć obecnych szczepionek.

COVAX miał uniknąć takiej nierówności, ale zamiast tego inicjatywie jest żałośnie mało strzałów i już porzucił swój początkowy cel 2 miliardów dawek.


Nawet aby osiągnąć swój ograniczony cel dystrybucji 1,4 miliarda dawek do końca 2021 r., musi codziennie wysyłać ponad 25 milionów dawek. Zamiast tego, od początku października średnio przekraczał 4 miliony dziennie, a niektóre dni spadały poniżej 1 miliona, zgodnie z analizą przesyłek Associated Press.


Przesyłki w ostatnich dniach wzrosły, ale nie zbliżają się do wymaganej ilości.

Tymczasem bogatsze narody często mają mnóstwo zastrzyków, a wiele z nich oferuje teraz boostery – coś, czego WHO odradza, ponieważ każdy booster jest zasadniczo dawką, która nie jest przeznaczona dla kogoś, kto nigdy nie dostał pierwszego zastrzyku. Pomimo apelu agencji zdrowia ONZ do krajów o ogłoszenie moratorium na zastrzyki przypominające do końca roku, obecnie stosuje je ponad 60 krajów.



„Podkreśla ciągłe i fundamentalne ryzyko dla wszystkich związane z brakiem poważnego zajęcia się nierównościami, które wciąż występują na całym świecie w walce z chorobami i złym stanem zdrowia” – powiedział dr Osman Dar, dyrektor projektu One Health w Chatham House. zbiornik.

Anna Marriott, kierownik ds. polityki zdrowotnej w Oxfam, powiedziała, że ​​COVAX był ograniczony od samego początku po tym, jak został zepchnięty na tyły kolejki szczepionek przez bogate kraje.


„Zespół COVAX może dostarczać tak szybko, jak to możliwe, ale nie może dostarczyć szczepionek, których nie mają” – powiedział Marriott.


Według obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego z połowy listopada tylko 13% szczepionek zakontraktowanych przez COVAX i 12% obiecanych darowizn zostało faktycznie dostarczonych. Według sojuszu szczepionkowego znanego jako Gavi, około jedna trzecia szczepionek wydawanych przez COVAX to darowizny, a inicjatywa ta jest teraz częściowo centrum informacyjnym dla tych darowanych dawek, właśnie tej sytuacji, której ustanowiono, aby uniknąć.



W zeszłym tygodniu COVAX wysłał komunikat prasowy chwalący zobowiązanie Unii Europejskiej do wysłania 100 milionów szczepionek do Afryki do końca roku – ale tylko 1/20 tej kwoty trafiło w rzeczywistości na samoloty.


Zapytana o logistyczne wyzwania związane z dystrybucją pozostałych 94 milionów dawek w ciągu zaledwie sześciu tygodni, Aurelia Nguyen, dyrektor zarządzająca COVAX, stwierdziła, że ​​„istnieją ustalenia, aby przenieść ogromną liczbę dawek od teraz do końca roku”.

W oświadczeniu powiedziała, że ​​problemem jest zapewnienie, że „warunki są właściwe dla podania dawek”.


W minutach opublikowanych przed spotkaniem wykonawczym w tym tygodniu, Gavi martwił się, że przekonanie, że bogate kraje wyrzucają starsze lub słabsze szczepionki na biedne kraje, może podważyć cały projekt. W poniedziałek, we wspólnym oświadczeniu między innymi z WHO i Unią Afrykańską, ostrzegł, że „większość dotychczasowych darowizn została przekazana ad hoc, z niewielkim wyprzedzeniem i krótkim okresem przydatności do spożycia”.


Wściekłość z powodu zrzucania dawek jest już bardzo realna. W Malawi i Sudanie Południowym zniszczono dziesiątki tysięcy przestarzałych dawek.



Jednak zdaniem niektórych ekspertów problemem jest nie tylko dostarczenie szczepionek do biedniejszych krajów. COVAX „nie udaje się wprowadzić szczepionek z lotniska (lotniska) w ramiona ludzi” – powiedziała dr Angela Wakhweya, starszy dyrektor ds. równości i praw zdrowotnych w CARE.


Na przykład władze w Kongo zwróciły całą przesyłkę COVAX tego lata, gdy zdały sobie sprawę, że nie będą w stanie podać dawek przed ich wygaśnięciem.


W raporcie „zarządzania ryzykiem” na temat COVAX Gavi ostrzegł, że „słabe wchłanianie” szczepionek przez kraje rozwijające się może prowadzić do „marnowania” niektórych dawek. Jednym z problemów jest logistyka — po prostu dostawanie dawek we właściwym kraju we właściwym czasie. Ale równie ważna jest zdolność często niedofinansowanych krajowych systemów opieki zdrowotnej do dystrybucji zastrzyków tam, gdzie są najbardziej potrzebne, wraz ze strzykawkami i innym niezbędnym sprzętem. Trzecią kwestią jest przekonywanie czasem niezdecydowanych osób do szczepień.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus zakwestionował jednak dystrybucję jako problem, mówiąc, że jedyną przeszkodą w szczepieniu w biednych krajach jest podaż.



Większość rozdanych do tej pory dawek COVAX to szczepionka firmy AstraZeneca, która nie została jeszcze zatwierdzona w USA, a jej nieudane wprowadzenie w Europie pomogło podsycić nastroje antyszczepionkowe, gdy szczepionka była powiązana z rzadkimi zakrzepami krwi. Szczepionki stosowane głównie w Stanach Zjednoczonych i dużej części Europy — wyprodukowane przez Pfizer-BioNTech i Moderna — były dostępne tylko w niewielkich ilościach za pośrednictwem COVAX.


Stany Zjednoczone, które od miesięcy zablokowały sprzedaż szczepionek za granicę i eksport kluczowych składników, przekazały w sumie 275 milionów dawek, więcej niż jakikolwiek inny kraj, ale zdecydowana większość obietnicy administracji Bidena o wartości 1,1 miliarda wygasła we wrześniu 2022 roku. Union, która generalnie zezwoliła na sprzedaż szczepionek wyprodukowanych w bloku w dowolnym miejscu na świecie, faktycznie dostarczyła około jednej trzeciej z 500 milionów obiecanych dawek.


Wysiłki zmierzające do zwiększenia globalnej produkcji poza wybraną grupę producentów utknęły w martwym punkcie, o co wielu aktywistów i naukowców obwinia sprzeciw firm farmaceutycznych wobec zrzeczenia się praw własności intelektualnej do wysoce lukratywnych szczepionek.



Niepowodzenie firmy COVAX w dostarczaniu niemal wystarczającej ilości szczepionek skłoniło niektórych do zastanawiania się, czy warto walczyć o szczepienia, biorąc pod uwagę, że pandemia jak dotąd nie spustoszyła Afryki, jak wielu początkowo się obawiało – i często była najgorsza w bogatszych krajach . To strategia, którą poparłoby niewielu urzędników zdrowia publicznego.


„Myślę, że to, co Afryka mogłaby zrobić, aby naprawdę zawstydzić świat, to zaprzestanie proszenia o szczepionki” – powiedział Christian Happi, nigeryjski wirusolog, który zasiadał w naukowej radzie doradczej CEPI. „Szczepionki nie dotarły, a poza tym może się okazać, że nie potrzebujemy ich tak bardzo jak Zachód”.


___


Hinnant meldował się z Paryża. Zeke Miller, pisarz Associated Press, wysłał je z Waszyngtonu.


Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...