piątek, 28 stycznia 2022

"Ujawniono rosyjskie stanowisko w sprawie kubańskich baz wojskowych !!!!!"

 Dmitrij Miedwiediew powiedział, że budowanie baz wojskowych na karaibskiej wyspie jest niemożliwe

Ujawniono rosyjskie stanowisko w sprawie kubańskich baz wojskowych

Twierdzenia, że Moskwa może wkrótce wysłać wojska i sprzęt na Kubę, zaledwie 100 mil od wybrzeża USA, powinny zostać wykluczone, ponieważ takie posunięcie zniszczyłoby nadzieje wyspiarskiego narodu na normalizację stosunków z Waszyngtonem, ostrzegł były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Rozmawiając w czwartek z dziennikarzami, Miedwiediew, który zajmował najwyższe stanowisko w swoim kraju w latach 2008-2012, a obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział, że dwa kraje Ameryki Łacińskiej są bliskimi partnerami Moskwy, ale są także suwerennymi narodami, które "próbują uciec z izolacji i w pewnym stopniu przywrócić normalne stosunki z USA".

"Nie możemy niczego tam rozmieścić" - kontynuował. "Nawet jeśli, jak to ma miejsce na Kubie, dzieje się tak tylko z powodu ich pozycji geopolitycznej, ich własnych interesów narodowych". Były przywódca przekonywał, że nie powinno się nawet dyskutować o takim planie, bo "wywołałoby to napięcie na świecie".

Na początku tego miesiąca wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow w wywiadzie dla RTVI powiedział, że nie wyklucza możliwości budowy infrastruktury wojskowej na Kubie czy w Wenezueli i że będzie to zależało od "działań naszych amerykańskich kolegów".Odnosząc się do toczących się sporów wokół Ukrainy, gdzie zachodni przywódcy oskarżają Rosję o planowanie inwazji, Miedwiediew podkreślił, że jego kraj nie chce wojny, a negocjacje w sprawie bezpieczeństwa są jedynym sposobem na deeskalację napięć między Rosją a NATO, blokiem wojskowym kierowanym przez USA.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odpowiedział, zauważając, że rosyjska aktywność wojskowa w Ameryce Łacińskiej nie była przedmiotem dyskusji podczas ostatnich rozmów na temat bezpieczeństwa, ale powiedział, że USA będą działać "zdecydowanie", jeśli tak się stanie.

W środę minister spraw zagranicznych Moskwy Siergiej Ławrow poinformował, że prezydent Władimir Putin rozmawiał z przywódcami Kuby, Wenezueli i Nikaragui i zgodził się zintensyfikować współpracę z nimi w wielu dziedzinach, w tym w sprawach wojskowych.

W czwartek Ławrow wyraził rozczarowanie odpowiedzią Waszyngtonu na ostatnie propozycje Bezpieczeństwa Rosji, mówiąc, że USA odmówiły ustępstw w sprawie rozszerzenia NATO w Europie Wschodniej. "Główną kwestią jest nasze jasne stanowisko w sprawie niedopuszczalności dalszej ekspansji NATO na wschód i rozmieszczenia wysoce destrukcyjnej broni, która mogłaby zagrozić terytorium Federacji Rosyjskiej" - wyjaśnił dyplomata.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...