wtorek, 20 września 2022

"Chiny sankcjonują prezesów Raytheon, Boeinga za sprzedaż na Tajwan"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, WRZ 20, 2022 - 03:40 AM

Autor: Cathy He za pośrednictwem The Epoch Times (podkreślenie nasze),

Chiński reżim powiedział 16 września, że nakłada sankcje na kierownictwo dwóch amerykańskich firm zbrojeniowych w odwecie za niedawną sprzedaż broni na Tajwan.

Personel wojskowy stoi obok Harpoon A-84, pocisków przeciwokrętowych oraz pocisków powietrze-powietrze AIM-120 i AIM-9 przygotowanych do ćwiczeń ładowania broni przed myśliwcem F16V w bazie lotniczej Hualien na Tajwanie, 17 sierpnia 2022 r. Tajwan organizuje ćwiczenia wojskowe, aby pokazać swoją zdolność do przeciwstawienia się chińskiej presji, aby zaakceptować polityczną kontrolę Pekinu nad wyspą. (AP Photo/Johnson Lai)

Sankcje zostały nałożone na Gregory'ego J. Hayesa, dyrektora generalnego Raytheon Technologies Corporation i Theodore'a Colberta, dyrektora generalnego Boeing Defense, Space and Security, za zaangażowanie ich firm w umowę, powiedział rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning na regularnym briefingu w piątek.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Departament Stanu 2 września zatwierdził potencjalną sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi za 1,1 miliarda dolarów. Pakiet obejmuje 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze, z których głównymi wykonawcami są odpowiednio Boeing Defense, oddział Boeinga i Raytheon.

Ning nie podał szczegółów na temat tego, co pociągają za sobą sankcje ani w jaki sposób będą egzekwowane. Wcześniejsze sankcje nałożone na osoby z Zachodu uniemożliwiały im wjazd do Chin lub prowadzenie tam interesów. Takie ograniczenia raczej nie wpłyną znacząco na Hayesa lub Colberta.

Chiński reżim rutynowo reaguje agresywnie i karnie na amerykańskie środki wspierające Tajwan, samorządną wyspę, którą reżim uważa za własną i, jeśli to konieczne, za zajętą siłą. Tajwan jednak nigdy nie był rządzony przez Komunistyczną Partię Chin i od ponad 70 lat jest odrębnym podmiotem.

W sierpniu, w odpowiedzi na podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.) na Tajwan – najwyższego rangą urzędnika USA, który odwiedził Tajpej od 25 lat – reżim rozpoczął największe w historii ćwiczenia wojskowe wokół wyspy, przeprowadził cyberataki na tajwańską infrastrukturę, nałożył zakaz importu produktów z Tajwanu, odwołał komunikację wojskową ze Stanami Zjednoczonymi i zawiesił współpracę z Waszyngtonem w kilku obszarach, w tym w dziedzinie klimatu.

Chiński reżim nałożył również nieokreślone sankcje na Pelosi w odwecie za jej wizytę.

Stany Zjednoczone są największym dostawcą broni na Tajwanie i są prawnie zobowiązane do zapewnienia Tajwanowi środków do obrony.

Chiński reżim wcześniej nałożył sankcje naRaytheona, Boeing Defense i nieokreślone osoby zaangażowane w sprzedaż broni na Tajwan. Ale piątkowe ogłoszenie oznacza pierwszy raz, kiedy Chiny wskazały osoby z tych firm jako objęte sankcjami.

Na początku tego tygodnia komisja senacka zatwierdziła kluczową ustawę, która znacznie zwiększyłaby wsparcie USA dla Tajwanu. Obejmuje on 4,5 miliarda dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa w ciągu czterech lat i wsparcie udziału Tajpej w organizacjach międzynarodowych.

Podczas gdy posunięcie to wywołało protesty Pekinu, ponadpartyjni prawodawcy pochwalili ustawodawstwo, które, jak powiedzieli, było potrzebne do umocnienia stosunków Stanów Zjednoczonych z Tajwanem.

Czytaj więcej tutaj...


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...