środa, 7 czerwca 2023

"Zniszczenie tamy Kachowka: Co musisz wiedzieć Moskwa oskarżyła Kijowa o akt celowego sabotażu, który narażał tysiące lokalnych mieszkańców"

 Główne naruszenie zapory wodnej Kakhovka w rosyjskim regionie Kherson zalało ogromne pokosy ziemi nad brzegiem rzeki Dnieper, co skłoniło na dużą skalę wysiłków ewakuacyjnych w okolicy. Moskwa twierdziła, że obiekt został uszkodzony przez ukraińskie strajk, a Kijów obwinił Rosję. Zbudowany w 1956 r. 30-metrowy wysoki i 3,2-kilometrowy hydroelektryczna tama Kakhovka zawiera około 18 kilometrów wody, w przybliżeniu taką samą objętość jak Great Salt Lake w stanie Utah w USA. Co się stało?

Kakhovka dam destruction: What you need to know

We wtorek rano Vladimir Leontyev, burmistrz Novaya Kakhovka, miasto położone w pobliżu tamy, powiedział, że część placówki została zniszczona przez ukraińskie strajk, który podobno zastosował system rakiet wielokrotnego startowego.

Z upadkiem co najmniej 14 z 28 rozpadów Dam, Leontyev powiedział, że poziom wody w okolicy wzrósł o ponad dziesięć metrów, co spowodowało zalanie miasta.

Na tym tle władze lokalne zaczęły ewakuować mieszkańców z kilku osad nad rzeką, przy czym zwolniono około 300 budynków. Rosyjscy urzędnicy stwierdzili również, że 14 pobliskich osad z całkowitą populacją 22 000 jest zagrożonych powodzią.

Tymczasem Kijowie ocenił, że około 80 miast znajduje się teraz w strefie zagrożenia, a także zamówił ewakuacje z miast, które obecnie zajmuje. Leontyev stwierdził, że poziom wody powróci do normy w ciągu 72 godzin. 

Kogo winić?

Sekretarz prasowy Kreml, Dmitrij Peskov, twierdził, że incydent „był spowodowany celowym ukraińskim sabotażem”, ostrzeżenie o „tragicznych konsekwencjach” dla dziesiątek tysięcy lokalnych mieszkańców i ekosystemu.

Zauważył, że sabotaż miał na celu przecięcie zaopatrzenia w wodę na Półwysep Rosyjski Krym, dodając, że strajki wydawały się powiązane z ostatnimi dużymi ukraińskimi atakami na froncie Donbass, które zostały udaremnione przez rosyjskie obrony. 

Jednak ukraiński prezydent Władimir Zelensky twierdził, że tama została uszkodzona w rosyjskim „ataku terrorystycznym”, podczas gdy jego najlepszy doradca, Michail Podoliak, oskarżył Moskwę o zorganizowanie „największej katastrofy środowiskowej w Europie od dziesięcioleci”.

Uważa, że incydent miał wrzucić klucz w bardzo rozstrzygniętą ukraińską kontrakt, że Kijów obiecuje od miesięcy. Wydawało się, że wielu zachodnich urzędników przyjmowało stronę Kijowa, a prezydent Rady Europejskiej Charles Michel pisze na Twitterze, że „zniszczenie infrastruktury cywilnej wyraźnie kwalifikuje się jako przestępstwo wojenne”, przysięgając „pociągnąć Rosję i jej proxy”. Brak ryzyka, że zaporozhye roślina jądrowa Eksplozja zapory wywołała obawy dotyczące sytuacji w rosyjskiej elektrowni jądrowej zaporozhye, która znajduje się również na DNIEPER i wykorzystuje wodę rzeczną do ochłodzenia reaktorów. 

Jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ (MAEA), która jest stała obecność w obiekcie, zapewniła, że „nie ma natychmiastowego zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego w [zakładie]”, dodając, że ściśle monitoruje sytuację.

Mimo to dyrektor agencji Rafael Grossi zwrócił uwagę na „znaczne obniżenie poziomu zbiornika służącego do dostarczania wody chłodzącej” do elektrowni. 
Stwierdził jednak, że elektrownia jądrowa ma alternatywne źródło wody, które według szacunków wystarczy na kilka miesięcy. Największy obiekt jądrowy w Europie, ZNPP, znalazł się pod kontrolą Rosji w lutym 2022 roku.
 Od tego czasu Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o ostrzał obiektu, twierdząc, że działania drugiej strony mogą wywołać katastrofę nuklearną.
Obwód zaporoski stał się częścią Rosji po referendum we wrześniu 2022 r. Wraz z obwodem chersońskim i dwiema republikami Donbasu. 
Wpływ na Krym Siergiej Aksjonow, gubernator rosyjskiego półwyspu, stwierdził, że incydent na zaporze Kachowka nie spowoduje powodzi na Krymie, ale może doprowadzić do obniżenia poziomu wody w Kanale Północnokrymskim, który jest kluczowym źródłem wody. 
Podkreślił jednak, że tutejsze zbiorniki wodne są napełnione w 80 proc., dodając, że „wody pitnej jest aż nadto” i że trwają prace nad minimalizacją strat. Eksplozja tamy znacznie utrudni wszelkie działania wojenne w tym rejonie, uważa rosyjski komentator wojskowy Władysław Ugolny.
„Wyspy [na Dnieprze], o które Siły Zbrojne Ukrainy walczą od listopada [2022 r.], zostaną zalane” – powiedział, dodając, że położenie wysp było początkowo korzystniejsze dla wojsk ukraińskich. 
Teraz obie strony musiały wycofać się z tego rejonu i zająć pozycje na przeciwległych brzegach Dniepru – wyjaśnił, dodając, że „wyścig” o kontrolę nad tym odcinkiem rzeki został zatrzymany.
Ugolny ostrzegł również przed potencjalnym ryzykiem dalszego rozpadu tamy, dodając, że w obecnych okolicznościach jakiekolwiek realne prace naprawcze są niemożliwe.

Before:

RT

After:

RT



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/577570-kakhovka-dam-destruction-explainer/

Brak komentarzy:

" Norweski rybak „złapał” łódź podwodną w swoją sieć Statek z Tromso złapał 200 kg halibuta i 7800 ton amerykańskiej łodzi podwodnej "

  Zdjęcie archiwalne: Kuter rybacki opuszcza port w Tromso w Norwegii. © Geography Photos/Universal Images Group via Getty Images Jak dono...