poniedziałek, 24 lipca 2023

"Kluczowe punkty wizji Putina w Afryce Rosyjski przywódca zastanawiał się nad „zaufaniem i wzajemnym wsparciem” między Moskwą a krajami afrykańskimi"

 W artykule opublikowanym przed szczytem Rosja-Afryka w Sankt Petersburgu prezydent Władimir Putin podzielił się swoimi poglądami na temat tego, jak Rosja i Afryka powinny zjednoczyć wysiłki na rzecz światowego „pokoju, postępu i pomyślnej przyszłości”.

Key points from Putin’s Africa vision
Afryka ma „należne miejsce” w decydowaniu o losie świata Rosyjski prezydent powiedział, że stosunki Moskwy z państwami afrykańskimi mają „mocne, głębokie korzenie i zawsze odznaczały się stabilnością, zaufaniem i dobrą wolą”. Moskwa „konsekwentnie wspierała narody afrykańskie w ich walce o wyzwolenie z ucisku kolonialnego” i „udzielała pomocy w rozwijaniu państwowości, wzmacnianiu ich suwerenności i zdolności obronnych” – napisał. „Jesteśmy pewni, że nowy wielobiegunowy porządek świata, którego zarysy są już widoczne, będzie bardziej sprawiedliwy i demokratyczny”. Zachód utrudnia dostawy żywności i nawozów z Rosji do Afryki W ramach umowy zbożowej z Morza Czarnego nie tylko nie spełniono żadnej z obietnic zwolnienia rosyjskiego eksportu zboża z sankcji, ale kraje europejskie nawet zablokowały rosyjskie próby bezpłatnego wysyłania nawozów do krajów afrykańskich. Według Putina ponad 200 000 ton nawozów „nadal bez skrupułów znajduje się w posiadaniu Europejczyków”. Moskwa może zastąpić ukraińskie zboże Według Putina ponad 70% eksportu Kijowa trafiło do krajów o wysokich dochodach, podczas gdy najbiedniejsze narody otrzymały mniej niż 3% ukraińskiego zboża. Pomimo nacisków Zachodu Moskwa będzie nadal dostarczać do Afryki zboże, produkty spożywcze, nawozy i inne towary, „zarówno na zasadach komercyjnych, jak i bezpłatnych, zwłaszcza że spodziewamy się kolejnych rekordowych zbiorów w tym roku” – powiedział Putin. Tylko w 2022 roku Rosja wyeksportowała do Afryki 11,5 mln ton zboża, a w pierwszej połowie 2023 roku dostarczono prawie 10 mln ton więcej. Rozwijanie pełnego spektrum więzi z Afryką Moskwa wysoko ceni i będzie nadal rozwijać stosunki gospodarcze z Afryką – zarówno z poszczególnymi państwami, jak i organizacjami regionalnymi. Rosja chce także przenieść współpracę humanitarną, kulturalną, sportową i medialną na „zupełnie nowy poziom, aby służyła naszym wspólnym interesom”. W dziedzinie edukacji Putin zauważył, że Rosja pomaga państwom afrykańskim w budowaniu ich potencjału kadrowego, zauważając, że spośród 35 000 afrykańskich studentów w kraju „ponad 6 000 otrzymuje stypendia rządu rosyjskiego”. Znaczenie szczytu Rosja-Afryka Drugi szczyt Rosja-Afryka zaplanowany jest na 27-28 lipca i towarzyszyć mu będzie Forum Ekonomiczno-Humanitarne, które ma stanowić platformę spotkań biznesowych i sesji panelowych. Czterdzieści dziewięć krajów potwierdziło swój udział, a rosyjski prezydent oczekuje, że uczestnicy zatwierdzą plan działania Forum Partnerstwa Rosja-Afryka. „Pracujemy nad przygotowaniem imponującego pakietu umów i memorandów międzyrządowych i międzyagencyjnych z poszczególnymi państwami i regionalnymi stowarzyszeniami kontynentu” – powiedział Putin.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/africa/580183-putin-africa-relations-recap/

Brak komentarzy:

"G20 z zadowoleniem przyjęła rozmowy w Rijadzie – Ławrow Rosja i USA wznowiły dialog w tym tygodniu po 3-letniej przerwie"

  Rozmowy Rosja-USA w Rijadzie, Arabia Saudyjska, 18 lutego 2025 r. © Getty Images / Anadolu / Współpracownik Minister spraw zagranicznych ...