Polski rząd podpisał umowę z dwoma amerykańskimi firmami na budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Wcześniej Warszawa wyraziła także zainteresowanie przyłączeniem się do natowskiego programu współdzielenia broni nuklearnej, którego celem byłoby potencjalne przechowywanie amerykańskiej broni nuklearnej.
W środę państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ) podpisało umowę z Westinghouse Electric Company i Bechtel na budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu Północnym.
Premier Polski Mateusz Morawiecki i ambasador USA Mark Brzeziński byli wśród urzędników obecnych na ceremonii w Warszawie.
Na mocy kontraktu obie amerykańskie firmy w ciągu 18 miesięcy zbudują trzy reaktory jądrowe i przeszkolą lokalny personel.
Według oświadczenia wydanego przez Westinghouse oczekuje się, że pierwszy reaktor AP1000 zacznie działać komercyjnie w 2033 roku.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, oceniła projekt jako zdolny do „fundamentalnej przebudowy polskiego miksu energetycznego”.
Ambasador USA Brzeziński stwierdził, że „nie jest to tylko przedsięwzięcie komercyjne”, ale stanowi część wysiłków mających na celu przekształcenie Polski w „centrum wdrażania cywilnych technologii jądrowych”.
Dyrektor generalny Westinghouse, Patrick Fragman, wyraził nadzieję, że przedsięwzięcie „będzie wzorem dla innych krajów dążących do dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego”.
Reaktor AP1000 produkuje obecnie energię dla amerykańskiego stanu Georgia, a kolejny jest przygotowywany do komercyjnej eksploatacji.
Cztery reaktory tego typu działają także w Chinach, a sześć kolejnych jest w budowie.
Jak ujawnił Westinghouse, w Europie Bułgaria wybrała technologię AP1000 do swojego nowego programu reaktorów.
W czerwcu polski premier Morawiecki powiedział reporterom, że jego kraj chce stać się częścią natowskiego programu współdzielenia broni nuklearnej, który umożliwia rozmieszczanie amerykańskich bomb nuklearnych na terytorium innych krajów.
W ramach programu rozpoczętego w 2009 r. amerykańskie bomby atomowe B61 dotarły do Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
Według rosyjskich szacunków do kwietnia 2022 roku w całej Europie rozmieszczono 150 takich bomb.
Warszawa jako powód swojego apelu do NATO podała decyzję Moskwy o rozmieszczeniu własnej taktycznej broni nuklearnej na sąsiedniej Białorusi.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/583710-poland-us-first-nuclear-power-plant/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz