Moskwa zażąda od Berlina wyjaśnień w sprawie rzekomych planów dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus i pomocy Ukraińcom w uderzeniu na Most Krymski i w inne cele – poinformowali w piątek wyżsi rangą urzędnicy rosyjscy.
Redaktor naczelna RT Margarita Simonyan opublikowała zapis rozmowy pomiędzy wyższymi oficerami Bundeswehry omawiającymi tę kwestię, a następnie 38-minutowe nagranie audio. Rząd niemiecki nie udzielił jeszcze odpowiedzi.
Oto, co wiemy do tej pory.
Transkrypcja i nagranie audio zostały upublicznione
Simonyan zamieściła na swojej stronie VK zapis rozmowy telefonicznej z 19 lutego, identyfikując uczestników jako szefa niemieckich sił powietrznych (Luftwaffe), generała Ingo Gerhartza, zastępcę szefa sztabu oddziału ds. operacyjnych, generała brygady Franka Graefe oraz dwa inne.
Wkrótce potem Simonyan opublikowała również nagranie audio dyskusji w języku niemieckim na swoim kanale na Telegramie.
Co powiedziano w rozmowie
Funkcjonariusze omówili szczegóły operacyjne i dotyczące celów rakiet dalekiego zasięgu Taurus, nad którymi Niemcy debatowały nad wysłaniem na Ukrainę, jak gdyby zostało to już uzgodnione, oraz jak utrzymać wiarygodne zaprzeczenie, aby Niemcy mogły uniknąć przekroczenia „czerwonej linii” bezpośredniego uwikłanie.
Gerhartz przedstawił różne „sztuczki”, z których mogłaby skorzystać Luftwaffe, w tym poleganie na „wielu ludziach [na Ukrainie] w cywilnych ubraniach, którzy mówią z amerykańskim akcentem”, ale Graefe upierał się, że „nie ma języka, który uczyniłby nas stroną konflikt."
Inni funkcjonariusze mówili o zapewnieniu Ukraińcom zarówno rakiet, jak i przeszkoleniu w ich obsłudze, a także informacji o namierzaniu satelitów, prawdopodobnie za pośrednictwem Polski.
Obsesja na punkcie mostu w Cieśninie Kerczeńskiej
Niemcy zauważyli fiksację Ukraińców na punkcie Mostu Krymskiego, głównie z powodów politycznych.
Zauważyli, że most był na tyle mocny, że nawet 20 rakiet nie byłoby w stanie go zniszczyć. Około 50 rakiet, które Berlin mógłby dostarczyć Kijówowi – partiami – „nie zmienią przebiegu wojny” – przyznał sam Gerhartz.
Reakcje Rosjan
„Żądamy wyjaśnień od Niemiec.
Oficjalny Berlin musi go natychmiast dostarczyć.
Próby uniknięcia pytania zostaną uznane za przyznanie się do winy” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że NATO „ma jajko na twarzy” po nagraniu.
Zauważył też, że niemieccy oficerowie doskonale wiedzieli, że chodzi o bezpośrednie zaangażowanie, o czym świadczą próby jego zamaskowania lub ukrycia, i podkreślił fragment o Amerykanach działających na Ukrainie.
Marszałek Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że legislatura zajmie się nagraniem na ponownym zebraniu się 11 marca.
Sprawa „zasługuje na najpoważniejszą dyskusję” i Moskwa z pewnością musi „wysłać do Bundestagu żądanie przeprowadzenia śledztwa” – dodał. .
Niemcy „po raz kolejny stali się naszymi arcywrogami” – powiedział były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
„Wystarczy spojrzeć, jak szczegółowo i szczegółowo Krauci omawiają ataki rakietowe dalekiego zasięgu na terytorium Rosji oraz wybierają cele i najbardziej wykonalne sposoby wyrządzenia szkody naszej Ojczyźnie i naszemu narodowi”. Zakończył swój post hasłem z czasów II wojny światowej: „Śmierć faszystom!”
Reakcje Zachodu
Zapytany w piątek o nagranie i transkrypcję, Pentagon odmówił komentarza, prosząc amerykańskich reporterów, aby zamiast tego skontaktowali się z niemieckim wojskiem.
Tymczasem niemiecki Federalny Urząd Kontrwywiadu Wojskowego (BAMAD) wszczął dochodzenie w sprawie sposobu, w jaki nagranie wyciekło, a wstępne dochodzenie wykazało jego autentyczność – wynika z wielu doniesień niemieckich mediów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/593561-german-audio-crimea-bridge/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz