sobota, 6 kwietnia 2024

"„Nie ma powodu”, aby Rosja nie wspierała wspieranej przez USA rezolucji w sprawie broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej – Biały Dom Waszyngton oczekuje, że Moskwa zagłosuje za dokumentem, który ten ostatni wcześniej odrzucił jako „oderwany od rzeczywistości”"

 Waszyngton oczekuje, że Moskwa zagłosuje za popieraną przez USA rezolucją w sprawie nierozmieszczania broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej, powiedział w czwartek doradca Białego Domu ds. komunikacji bezpieczeństwa narodowego John Kirby.

‘No reason’ for Russia not to support US-backed resolution on nukes in space – White House
Kirby dodał, że dokument zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.

Projekt rezolucji stwierdza, że kraje „nie powinny opracowywać broni nuklearnej ani żadnego innego rodzaju broni masowego rażenia przeznaczonej do umieszczenia na orbicie”. Projekt rezolucji został przygotowany przez USA i Japonię po tym, jak w lutym Bloomberg doniósł, że urzędnicy w Waszyngtonie uważają, że Moskwa może rozmieścić w kosmos nuklearną broń przeciwsatelitarną lub próbną głowicę bojową już w tym roku.

Moskwa stanowczo zaprzeczyła tym roszczeniom, które prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił jako „bezpodstawne oskarżenia”. „Słyszeliśmy, jak prezydent Putin mówił, że Rosja nie ma zamiaru rozmieszczać broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej” – powiedział Kirby w czwartek. „Nie możemy się zatem doczekać, aż Rosja zagłosuje za tą rezolucją. Nie powinno być powodu, dla którego by nie było” – dodał. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, potwierdzi ona oczekiwania, że kraje muszą „w pełni przestrzegać” swoich zobowiązań wynikających z Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., który zakazuje umieszczania na orbicie broni masowego rażenia. Od tego czasu Rosja krytykuje projekt uchwały jako „oderwany od rzeczywistości”.

Według pierwszego zastępcy stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrija Polyansky'ego dokument nie został opracowany ani omówiony przez uznanych na arenie międzynarodowej ekspertów w tej dziedzinie.

Rosja jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma prawo weta. W lutym Putin powiedział, że Rosja zawsze była zdecydowanie przeciwna rozmieszczaniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej.

Dodał jednak, że Waszyngton stara się wciągnąć Moskwę w negocjacje, które są wyłącznie korzystne dla USA.

Prezydent zauważył, że Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym projekt traktatu o zapobieganiu rozmieszczaniu broni nuklearnej na orbicie już w 2008 roku, ale zauważył, że od tego czasu Waszyngton blokuje tę propozycję. Pod koniec 2021 roku Dowództwo Systemu Kosmicznego Stanów Zjednoczonych ogłosiło plany opracowania satelitów „nowej generacji” w odpowiedzi na „rosnące zagrożenia kosmiczne”.

W październiku poinformowano, że Siły Kosmiczne zamierzają zbudować odporne na broń nuklearną satelity dla amerykańskiej armii oraz jej nuklearnej sieci dowodzenia, kontroli i komunikacji.

W styczniu wyższy rangą urzędnik Pentagonu określił przestrzeń kosmiczną jako „najważniejszą dziedzinę prowadzenia działań wojennych” w Ameryce i że stanowi ona integralną część bezpieczeństwa narodowego kraju.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595461-us-russia-resolution-nukes-space/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...