Papież Franciszek zamyka 16. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie 27 października 2024 r. © Getty Images / NurPhoto / Współpracownik
Rada ds. ochrony dzieci papieża Franciszka wezwała watykańskie biuro odpowiedzialne za rozpatrywanie skarg dotyczących nadużyć seksualnych ze strony duchownych do większej przejrzystości, a także do publicznych przeprosin i rekompensat finansowych dla ofiar, w celu rozwiązania kryzysu w szeregach Kościoła katolickiego.
W swoim pilotażowym rocznym raporcie, wydanym we wtorek, Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich stwierdziła, że ofiary nadużyć ze strony duchownych powinny mieć większy dostęp do informacji o swoich przypadkach i że potrzebna jest jasna polityka dotycząca rekompensat.
Komisja stwierdziła również, że powolne rozpatrywanie spraw i tajemnica przez biuro watykańskie są traumatyzujące dla ofiar, podczas gdy odmowa publicznego udostępnienia pełnych informacji statystycznych na temat swoich działań nadal „wzbudza nieufność wśród wiernych, zwłaszcza społeczności ofiar/osób, które przeżyły”.
W raporcie stwierdzono, że „procesy cywilne i kanoniczne mogą być trudne, powolne, a nawet źródłem ciągłej wiktymizacji”. Podkreślono również, że ofiary powinny mieć prawo do odszkodowania za nadużycia, w tym odszkodowania finansowego, a „ważne jest, aby osoby, które przeżyły, zostały właściwie wysłuchane, towarzyszyły im i były wspierane”.
Komisja przedstawiła szereg ustaleń z całego świata i przedstawiła stosowne zalecenia dotyczące ochrony nieletnich.
Ostrzegła, że postęp w tej kwestii znacznie różni się na całym świecie, zauważając, że nadużycia w kościele nie były jeszcze „nagłośnionym problemem” w niektórych społeczeństwach i ostrzegła, że ochrona w częściach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki i Azji była „niewystarczająca”.
Zaproponowano również powołanie specjalnego rzecznika lub rzecznika praw obywatelskich Watykanu, który zająłby się potrzebami ofiar.
Kościół rzymskokatolicki jest wstrząsany skandalami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych na całym świecie od dziesięcioleci.
W 2023 r. roczne badanie nadużyć seksualnych przez księży katolickich i innych w Szwajcarii wykazało ponad 1000 takich przypadków od połowy XX wieku.
W 2021 r. sensacyjny raport Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE) wykazał, że w latach 50. XX wieku do 2020 r. we Francji nawet 330 000 dzieci mogło zostać wykorzystanych seksualnie przez duchownych i świeckich.
Papież Franciszek powołał komisję ds. ochrony nieletnich w 2014 r., rok po swoim wyborze.
W 2019 r. zniósł tzw. zasadę „tajemnicy papieskiej” dotyczącą wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.
Jedna grupa rzecznicza śledząca sprawców nadużyć odpowiedziała na nowy raport, że najnowsze ustalenia komisji były „utrudnione przez ich ograniczony cel”.
„Jedynym testem bezpieczeństwa, który ma znaczenie, jest to, czy biskupi usuwają sprawców nadużyć” — powiedziała Anne Barrett Boyle agencji Associated Press, stwierdzając, że raport „nie daje żadnej miary tego, ponieważ sama komisja nie jest w stanie tego zrobić”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/606707-vatican-sex-abuse-victim-compensation/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz