sobota, 17 kwietnia 2021

"Iran wie, kto dokonał ataku nuklearnego w Nantanz!!!!!!!!!!!!!!, a także kto stoi za sprawcami!!!!!!!!!"

Iran wymienia podejrzanego o atak na Natanz, mówi, że uciekł z kraju



Na tym zdjęciu wykonanym z 17 kwietnia 2021 r., Wideo wydanym przez Islamic Republic Iran Broadcasting, IRIB, państwową telewizję, różne maszyny wirówki stoją wzdłuż hali uszkodzonej w niedzielę 11 kwietnia 2021 r. W zakładzie wzbogacania uranu w Natanz, około 200 mile (322 km) na południe od stolicy Iranu Teheranu. Iran nazwał podejrzanego w sobotę w ataku na swój obiekt jądrowy w Natanz, który uszkodził tamtejsze wirówki, jako Reza Karimi i powiedział, że uciekł z kraju „na kilka godzin przed” sabotażem. (IRIB przez AP, plik)


TEHRAN, Iran (AP) - Iran wskazał podejrzanego w sobotę w ataku na swój obiekt jądrowy w Natanz, który uszkodził tamtejsze wirówki, mówiąc, że uciekł z kraju „na kilka godzin przed” sabotażem.


Chociaż rozmiar szkód spowodowanych sabotażem z 11 kwietnia pozostaje niejasny, pojawia się, gdy Iran próbuje negocjować z mocarstwami światowymi w sprawie zezwolenia USA na ponowne zawarcie zerwanego porozumienia nuklearnego z mocarstwami światowymi i zniesienie sankcji gospodarczych, przed którymi stoi.


Już w odpowiedzi Iran zaczął wzbogacać uran do 60% czystości - trzykrotnie wyższego niż kiedykolwiek wcześniej, choć w niewielkich ilościach. Sabotaż i reakcja Iranu na niego dodatkowo zaogniły napięcia na całym Bliskim Wschodzie, gdzie nadal trwa wojna cieni między Teheranem a Izraelem, głównym podejrzanym o sabotaż.


Państwowa telewizja nazwała podejrzanego 43-letnim Rezą Karimi. Przedstawiało paszportowe zdjęcie mężczyzny, którego zidentyfikowano jako Karimi, mówiącego, że urodził się w pobliskim mieście Kashan w Iranie.


Raport wyemitował również coś, co wyglądało na „czerwoną notatkę” Interpolu domagającą się jego aresztowania. Zawiadomienie o aresztowaniu nie było natychmiast dostępne w ogólnodostępnej bazie danych Interpolu. Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.


W raporcie telewizyjnym stwierdzono, że trwają „niezbędne działania”, aby sprowadzić Karimiego z powrotem do Iranu legalnymi kanałami, bez omówienia. W rzekomym „czerwonym zawiadomieniu” Interpolu wymieniono jego historię podróży zagranicznych, w tym Etiopię, Kenię, Holandię, Katar, Rumunię, Turcję, Ugandę i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Raport nie wyjaśnia, w jaki sposób Karimi uzyskałby dostęp do jednego z najbezpieczniejszych obiektów w Islamskiej Republice. Jednak po raz pierwszy zaoferowała władzom przyznanie się do wybuchu, który uderzył w zakład w Natanz.


Doszło do „ograniczonej eksplozji niewielkiej części ścieżki doprowadzającej energię elektryczną do hali wirówek” - napisano w raporcie telewizyjnym. „Eksplozja nastąpiła z powodu funkcji materiałów wybuchowych i nie doszło do cyberataku”.


Wstępne doniesienia w izraelskich mediach, które utrzymują bliskie relacje ze służbami wojskowymi i wywiadowczymi, obwiniały za szkody cyberatak.


W raporcie irańskiej telewizji państwowej podano również, że istnieją obrazy, które potwierdzają raczej relację z eksplozji, a nie cyberataku, oferowaną przez służby bezpieczeństwa, ale te zdjęcia nie były transmitowane.


Raport pokazał również wirówki w hali, a także coś, co wydawało się być taśmą ostrzegawczą w zakładzie w Natanz. W jednym ujęciu reporter telewizyjny przeprowadził wywiad z anonimowym technikiem, którego pokazano od tyłu - prawdopodobnie jako środek bezpieczeństwa, ponieważ irańscy naukowcy nuklearni zostali zamordowani w podejrzanych atakach zaaranżowanych przez Izrael w przeszłości.


„Dźwięk, który słyszysz, to dźwięk pracujących maszyn, na szczęście nieuszkodzonych” - powiedział, aw tle słychać było piskliwe wycie wirówek. „Wiele łańcuchów wirówek, które napotkały usterki, jest teraz pod kontrolą. Część pracy, która została zakłócona, powróci na właściwe tory dzięki całodobowym wysiłkom moich kolegów ”.


W Wiedniu negocjacje w sprawie umowy kontynuowano w sobotę. Porozumienie z 2015 r., Z którego były prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone w 2018 r., Uniemożliwiło Iranowi zgromadzenie wystarczającej ilości wysoko wzbogaconego uranu, aby móc ścigać broń jądrową, gdyby zdecydował się w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.


Iran twierdzi, że jego program nuklearny jest pokojowy, chociaż Zachód i MAEA twierdzą, że Teheran miał zorganizowany wojskowy program nuklearny do końca 2003 roku. Roczny raport wywiadu USA opublikowany we wtorek podtrzymuje wieloletnią amerykańską ocenę, że Iran obecnie nie próbuje budować. bomba atomowa.


Iran wcześniej powiedział, że może używać uranu wzbogaconego do 60% na statki o napędzie atomowym. Jednak Republika Islamska nie ma obecnie takich okrętów w swojej flocie.


Atak w Natanz był początkowo opisywany jedynie jako przerwa w dostawie prądu, ale później irańscy urzędnicy zaczęli nazywać go atakiem.


Jeden z irańskich urzędników w wywiadzie dla telewizji państwowej wspomniał o „kilku tysiącach wirówek uszkodzonych i zniszczonych”. Jednak żaden inny urzędnik nie zaoferował takiej liczby i nie opublikowano żadnych zdjęć następstw.


Współpracujący pisarz prasowy Jon Gambrell z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przyczynił się do powstania tego raportu.

przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:http://stateofthenation.co/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...