niedziela, 18 kwietnia 2021

"Czesi zapowiadają wydalenie 18 rosyjskich dyplomatów, ponieważ Praga twierdzi, że „oficerowie wywiadu” zaangażowani w eksplozję składów amunicji w 2014 r.!!!!!"

 Republika Czeska zapowiada wydalenie 18 rosyjskich dyplomatów, twierdząc, że rosyjscy oficerowie wywiadu byli zaangażowani w eksplozję lokalnych składów amunicji w 2014 roku. Nastąpiło to dzień po tym, jak Moskwa zapowiedziała wydalenie 10 amerykańskich dyplomatów.

Czechs announce expulsion of 18 Russian diplomats, as Prague claims ‘intel officers’ involved in 2014 munitions depot explosion

Posunięcie Pragi nastąpiło w trakcie dyplomatycznego impasu między Moskwą a Waszyngtonem, który rozpoczął się w środku tygodnia, po tym, jak prezydent USA Joe Biden nakazał 10 rosyjskim dyplomatom opuszczenie kraju w związku z rzekomą ingerencją Kremla w wybory prezydenckie w 2020 r. sprawa szpiegowska. Sankcjom objęto również ponad 30 rosyjskich osób i organizacji, a amerykańskim firmom zakazano bezpośredniego kupowania udziałów w rosyjskim długu narodowym.

Moskwa dostarczyła w piątek odpowiedzi „wet za wet”, w której minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że 10 amerykańskich dyplomatów zostanie wydalonych z Rosji i obiecał środki, które uniemożliwiłyby amerykańskim funduszom i organizacjom pozarządowym ingerowanie w jej sprawy wewnętrzne.


Premier Andrej Babis i minister spraw zagranicznych Jan Hamacek ogłosili wydalenie na wspólnej konferencji prasowej w stolicy kraju.


Babis powiedział, że posunięcie to było odpowiedzią na rzekomy udział rosyjskich oficerów wywiadu w eksplozjach składów broni w Czechach siedem lat temu.


„Informujemy naszych partnerów z Unii Europejskiej i NATO i prosimy o ich wsparcie” - dodał Hamacek. Odwołał planowaną podróż do Moskwy, gdzie miał omówić ewentualny zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V Covid-19.


Prezydent Milos Zeman, znany jako zdecydowany zwolennik lepszych stosunków między Pragą a Moskwą, został już poinformowany o wydaleniach i „wyraził dla nas absolutne poparcie” - powiedzieli obaj urzędnicy.

Kilka eksplozji wstrząsnęło składem amunicji we wsi Vrbetice, około 330 km na południowy wschód od Pragi, w październiku 2014 r. W wyniku wybuchów zginęło dwóch pracowników prywatnej firmy, która wynajmowała magazyn od czeskiego wojska.


Również w sobotę czeska policja umieściła dwóch obywateli Rosji, którzy rzekomo odwiedzali Vrbetice w czasie eksplozji, na liście poszukiwanych z powodu „poważnej przestępczości”. Zidentyfikowano ich jako Aleksandra Petrowa i Rusłana Boshirowa - tych samych osób, które Wielka Brytania oskarżyła o bycie rosyjskimi szpiegami w Wielkiej Brytanii odpowiedzialnymi za użycie niesławnego środka chemicznego „Nowiczok” przeciwko podwójnemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce Julii w Salisbury w marcu 2018 roku..

Obaj mężczyźni zaprzeczyli wcześniej jakimkolwiek powiązaniom z Dyrekcją Wywiadu Wojskowego Rosji (GRU) i narzekali, że ich życie zostało zrujnowane przez bezpodstawne oskarżenia płynące z Londynu.


Czeska policja powiedziała, że ​​nie może potwierdzić związku między Petrovem i statusem poszukiwanym Boshirova a eksplozjami we Vrbetice, kiedy została poproszona o komentarz przez agencję prasową RIA Novosti.


„Praga doskonale zdaje sobie sprawę, jakie będą dalsze postępy w następstwie takich sztuczek” - powiedziała w odpowiedzi na wypędzenia rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, nie wyjaśniając, jaka byłaby reakcja Moskwy. Niektórzy rosyjscy urzędnicy natychmiast powiązali ten ruch z trwająca wojna sankcyjna USA-Rosja.


Twierdząc, że czeskie roszczenia są „nonsensem”, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji, Władimir Dzhabarow, stwierdził, że „cała sytuacja została wymyślona, ​​aby wesprzeć Amerykanów, którzy teraz otrzymali od nas ostrą odpowiedź”.


„Śmieszne” było sugerowanie, że Rosja wysadzi cokolwiek w Czechach, powiedział Dżabarow, przypomniał, że Praga jest kupującym rosyjski gaz i nie miałoby sensu narażać Moskwy na te dobre stosunki handlowe. Jeśli chodzi o rosyjskie środki zaradcze, senator zasugerował, że będą one „adekwatne” i „proporcjonalne”.

To, co sprawia, że ​​czas czeskich oskarżeń przeciwko Rosji jest bardziej „interesujący”, to fakt, że nastąpiły one na kilka dni przed tym, jak FM Hamacek miał w Moskwie omówić zakup szczepionki Sputnik V Covid-19 dla Czech, powiedział RT Dmitrij Babich, analityk polityczny. . Prezydent Zeman, który otwarcie wyraził poparcie dla idei zakupu Sputnika V, często krytykowany za zbyt „przyjazne” podejście do Moskwy, może teraz zostać zmuszony do udowodnienia swojego „patriotyzmu” i „domagania się wyjaśnień od Rosji” - uważa Babich.


W ramach „szerszego obrazu” należy również wziąć pod uwagę rosnące napięcia we wschodniej Ukrainie, dodał analityk geopolityczny i konsultant Rainer Rothfuss, zauważając, że nie przedstawiono jeszcze wyraźnych dowodów na zaangażowanie Rosji. „Słowa nie wystarczą… Żadne dowody nie wskazują na zaangażowanie Pietrowa i Boshirowa, więc po prostu warto pokazać te znajome twarze” - powiedział Rothfuss. „Dopóki nie zobaczymy dowodów, musimy założyć, że jest to kolejny kryzys między Europą Zachodnią, oczywiście Ameryką i Rosją”.


Władze czeskie po prostu podążały „rusofobicznym tropem Waszyngtonu”, powiedział przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Parlamentu, Leonid Słucki, dodając, że uważa, że ​​„nie ma żadnych faktycznych powodów” do rozprawienia się z pracownikami rosyjskiej ambasady.

przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Brak komentarzy:

" Musk odpowiada na oskarżenia o „nazistowski salut” Tycoin technologiczny mówi, że jego przeciwnicy „potrzebują lepszych brudnych sztuczek” pośród zamieszania wokół jego gestu na inauguracji Donalda Trumpa"

©  X/@elonmusk Miliarder Elon Musk, bliski sojusznik prezydenta USA Donalda Trumpa, zbagatelizował oskarżenia, że ​​wykonał ...