PRZEZ TYLER DURDEN
SOBOTA, 18.12.2021 - 22.15
Ameryka posiada jedne z najbardziej zaawansowanych możliwości badań medycznych na świecie. Dlaczego więc mała grupa laboratoriów w RPA wydaje się być o krok przed wszystkimi innymi, jeśli chodzi o wywąchanie nowych wariantów?
Grupa po raz pierwszy zyskała rozgłos dzięki odkryciu wariantu beta i alarmowaniu świata o jego obecności. Ale większość ludzi prawdopodobnie zapoznała się z Alexem Sigalem, Tulio de Oliveira i ich pracą w laboratorium sekwencjonowania genów w południowoafrykańskim mieście portowym Durban, kiedy ogłosili odkrycie wariantu omicron, najnowszego „wariantu obaw”, podczas gdy Amerykanie byli ciesząc się ich kolacją z okazji Święta Dziękczynienia.
Co sprawia, że ich laboratorium jest tak skuteczne? Wygląda na to, że Bloomberg w końcu znalazł odpowiedź w profilu Africa Health Research Institute, jak to formalnie wiadomo.
Naukowcy z RPA stali się ekspertami w zwalczaniu wirusów niemal z konieczności. Ciężko pracowali w walce z AIDS, Turburculosis i innymi wirusami – praca, która uczyniła z nich magnes dla najlepszych epidemiologów na świecie.
Z tego powodu laboratorium Sigal stało się rodzajem poligonu szkoleniowego dla naukowców z całego kontynentu. Był to pierwszy test, który przetestował omicron na osocze krwi od osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Pfizer. Opracowali również teorię głoszącą, że ludzie z obniżoną odpornością mogą być wylęgarnią mutantów, ponieważ są tak podatni.
Jednym z powodów sukcesu w znajdowaniu nowych wariantów jest to, że Republika Południowej Afryki utworzyła sieć siedmiu laboratoriów nadzoru genomicznego, w tym jednego w Narodowym Instytucie Chorób Zakaźnych i sześciu w instytucjach akademickich.
Sigal współpracuje z Tulio de Oliveira, brazylijskim szefem laboratorium sekwencjonowania genów Krisp.
„W Republice Południowej Afryki istnieje duże możliwości techniczne, aby przeprowadzić sekwencjonowanie genomowe patogenów, ponieważ przez wiele lat budowaliśmy tę wiedzę specjalistyczną w zakresie HIV i gruźlicy” – powiedział Richard Lessells, szkocki specjalista ds. chorób zakaźnych w Krisp. „Na bardzo wczesnym etapie pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że sekwencjonowanie genomu i nadzór nad genomem będą bardzo ważne”.
Od czasu odkrycia omikronu wielu naukowców pracujących w laboratorium ma do czynienia z bezsennymi nocami.
„Pracowałem nad przygotowaniem badania skuteczności szczepionki Pfizera” – powiedział Sigal, który zostaje animowany, gdy ogląda poklatkowe wideo przedstawiające wariant omikronowy atakujący komórki. „Pracowałem przez całą noc”.
Innymi słowy: im więcej wariantów „odkryje”, tym więcej prestiżu i środków zostanie nagrodzonych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz