poniedziałek, 18 kwietnia 2022

"Turcja rozpoczyna inwazję na Irak"

 Transgraniczny atak naziemny jest wspierany przez artylerię, odrzutowce, helikoptery i drony

Turcja rozpoczyna inwazję na Irak

Turcja rozpoczęła poważną transgraniczną ofensywę wojskową, wymierzoną w bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w północnej części Iraku, według Ministerstwa Obrony, w Ankarze.

Operacja obejmuje szeroko zakrojoną kampanię nalotów z wykorzystaniem odrzutowców, helikopterów i dronów, a także inwazję naziemną wojsk komandosów, ogłosił minister obrony Hulusi Akar w przemówieniu wideo w poniedziałek rano.

Ankara twierdzi, że z powodzeniem zniszczyła wiele bunkrów, tuneli i składów amunicji, a także kwaterę wojskową PKK w północnych obszarach granicznych Iraku Metina, Zap i Avashin-Basyan, zanim siły lądowe przeniosły się do sąsiedniego państwa. Nie jest jasne, ilu żołnierzy i sprzętu wojskowego jest zaangażowanych w operację.

"Nasza działalność jest kontynuowana z powodzeniem, zgodnie z planem. Cele, które zostały wyznaczone dla pierwszej fazy, zostały osiągnięte" - powiedział Akar, cytowany przez AP.

Siły tureckie atakują tylko "terrorystów", podejmując dodatkowe środki ostrożności, aby uniknąć ofiar cywilnych i szkód w miejscach dziedzictwa kulturowego, twierdzi minister.

"Nasza walka będzie kontynuowana, dopóki ostatni terrorysta nie zostanie zneutralizowany" - powiedział. "Jesteśmy zdeterminowani, aby uratować nasz szlachetny naród przed nieszczęściem terroru, które nęka nasz kraj od 40 lat".

PKK jest kurdyjską bojową organizacją polityczną i zbrojnym ruchem partyzanckim walczącym o niepodległy Kurdystan i walczy z Ankarą od 1984 roku, w wojnie, która pochłonęła ponad 40 000 istnień ludzkich. Przez lata Turcja przeprowadziła wiele operacji wojskowych przeciwko PKK, która ma siedzibę w północnym Iraku i wykorzystała to terytorium do podsycania rebelii we wschodniej części Turcji.

PKK została również uznana za grupę terrorystyczną przez USA, Wielką Brytanię i UE. Kurdowie byli jednak ważnym sojusznikiem Zachodu i USA w walce z terrorystami z Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) zarówno w Syrii, jak i Iraku. Waszyngton utrzymuje przyczółek wojskowy w syryjskich regionach kontrolowanych przez Kurdów, podczas gdy iracki region Kurdystanu gości kilka amerykańskich instalacji wojskowych i konsulat USA w Irbilu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...