środa, 13 lipca 2022

"Prezydent Sri Lanki ucieka na Malediwy"

 Prezydent Sri Lanki podobno uciekł z wyspiarskiego kraju wojskowym odrzutowcem w środę wśród masowych protestów wzywających do jego rezygnacji, kończąc jego rodzinną dynastię, która zdominowała politykę krajową od dziesięcioleci.

Prezydent Gotabaya Rajapaksa wraz z żoną i dwoma ochroniarzami uciekł do Male – stolicy Malediwów – po tym, jak tysiące antyrządowych demonstrantów szturmowało jego dom w sobotę.

Urzędnik imigracyjny, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że władze nie mogą powstrzymać Rajapaksy przed ucieczką ze Sri Lanki, ponieważ nadal był prezydentem kraju, donosi Reuters.

Tysiące protestujących szturmowało jego oficjalną rezydencję w sobotę i przysięgło, że pozostaną tam do czasu rezygnacji Rajapaksy. Protestujący zajęli także rezydencję premiera Ranila Wickremesinghe i podpalili ją.

Demonstranci protestują w Domu Prezydenta
Demonstranci protestują w Domu Prezydenta, po tym jak prezydent Gotabaya Rajapaksa uciekł, w obliczu kryzysu gospodarczego w kraju, w Kolombo na Sri Lance, 9 lipca 2022 r. (Dinuka Liyanawatte/Reuters)

Przewodniczący parlamentu Yapa Abeywardena ogłosił później, że Rajapaksa ustąpi ze swojej prezydentury w środę, podczas gdy Wickremesinghe powiedział, że odejdzie po utworzeniu nowego rządu. Ale później w środę mówca powiedział, że Rajapaksa mianował premiera pełniącym obowiązki przywódcy "podczas gdy prezydent jest za granicą", co jeszcze bardziej skomplikowało kryzys.

Basil Rajapaksa, brat prezydenta i były minister finansów, również próbował uciec ze Sri Lanki przez terminal VIP na międzynarodowym lotnisku w Kolombo, ale został zatrzymany przez urzędników imigracyjnych.

Rodzina Rajapaksa rządzi Sri Lanką, krajem z 22-milionową populacją, od dwóch dekad. Mahinda Rajapaksa pełnił funkcję prezydenta w latach 2005-2015 i został ponownie mianowany przez Gotabayę premierem w 2019 roku.

Były prezydent Sri Lanki
Były prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa czeka na zaprzysiężenie na premiera w Królewskiej Świątyni Buddyjskiej Kelaniya w Kolombo na Sri Lance 9 sierpnia 2020 r. (AP Photo/Eranga Jayawardena)

Ministrowie gabinetu Sri Lanki, w tym Basil i ówczesny minister Chamal Rajapaksa, podali się do dymisji w kwietniu po protestach przeciwko niewłaściwemu radzeniu sobie rządu z kryzysem gospodarczym.

Mahinda zrezygnował ze stanowiska premiera 9 maja po tym, jak przedłużające się protesty okazały się śmiertelne i od tego czasu ukrywa się w bazie wojskowej. Jego następca, Wickremesinghe, został zaprzysiężony 12 maja.

Kryzys gospodarczy na Sri Lance

Sri Lanka po raz pierwszy nie spłaciła swojego długu w maju. Kraj szukał pakietów ratunkowych od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i pakietów pożyczkowych od swoich głównych partnerów kredytowych, w tym Japonii, Chin i Indii.

Problemy ze spłatą zadłużenia nie są niczym nowym w kraju, a brak spójnych, długoterminowych rozwiązań spowodował obniżenie ratingu kredytowego kraju w 2021 r.

Niedobór walut obcych wynikający z przestojów w przemyśle podczas pandemii, a następnie drukowanie większej ilości pieniędzy skomplikował istniejące problemy.

Administracja Rajapaksy historycznie reagowała pozyskiwaniem zewnętrznych funduszy z międzynarodowych obligacji skarbowych i osławionych pożyczek "pułapki zadłużenia" krajów rozwijających się z Chin.

Sri Lanka ma obecnie 51 miliardów dolarów niespłaconego długu zagranicznego, z czego 6,5 miliarda dolarów jest należne Chinom po wyższej stopie procentowej. Kraj nie był w stanie zapłacić za niezbędny import, zmuszając miliony mieszkańców do ograniczenia spożycia żywności.

Wickremesinghe ogłosił bankructwo Sri Lanki 5 lipca i powiedział, że rząd będzie musiał sfinalizować i przedłożyć MFW plan restrukturyzacji zadłużenia i stabilności do sierpnia.

Bank Centralny Sri Lanki również podniósł stopy procentowe o 100 punktów bazowych z powodu rosnącej inflacji. Stopa kredytu stałego została podniesiona do 15,50 proc., a stopa depozytu w banku centralnym na koniec dnia wzrosła do 14,50 proc.

Wickremesinghe powiedział, że całkowite zadłużenie Sri Lanki wzrosło z 1,7 biliona rupii (4,66 miliarda dolarów) w 2021 roku do 21,6 biliona rupii (59 miliardów dolarów) w marcu tego roku, z 3,4 miliarda dolarów długu zapadającego między czerwcem a grudniem.

Jesienią Spredemann przyczyniła się do powstania tego sprawozdania.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"USA ponownie rozważają rosyjski zakaz diamentów – Reuters Według doniesień władze w Waszyngtonie mają wątpliwości co do mechanizmu śledzenia klejnotów, który ma zostać wprowadzony jeszcze w tym roku"

Stany Zjednoczone ponownie rozpatrują zakaz na rosyjskie diamenty wprowadzony w zeszłym roku przez UE i G7 w związku z licznymi skargami ze ...