czwartek, 20 kwietnia 2023

"Nowy Bank Rozwoju BRICS rezygnuje z dolara amerykańskiego, oferując pożyczki w lokalnych walutach"(video)

 Nowy Bank Rozwoju (NDB) ustanowiony przez pięcioosobową grupę BRICS oferuje pożyczki w walutach lokalnych, co jest częścią jego wysiłków na rzecz rezygnacji z używania dolara amerykańskiego w handlu światowym.



Prezes NDB Dilma Rousseff potwierdziła ten ruch, dodając, że instytucja finansowa planuje udzielić 30 procent pożyczek w lokalnych walutach krajów członkowskich. NDB została założona w 2014 roku przez grupę BRICS – Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA – aby rzucić wyzwanie zdominowanemu przez USA Bankowi Światowemu. Rousseff, która pełniła funkcję prezydenta Brazylii od 2011 r. do jej impeachmentu w 2016 r., przejęła kierownictwo NDB w marcu 2023 r.

"Konieczne jest znalezienie sposobów na uniknięcie ryzyka walutowego i innych kwestii, takich jak zależność od wspólnej waluty, takiej jak dolar amerykański", powiedziała podczas wywiadu z 14 kwietnia dla chińskiego serwisu CGTN.

"Dobrą wiadomością jest to, że widzimy, że wiele krajów decyduje się na handel przy użyciu własnych walut. Na przykład Chiny i Brazylia zgadzają się na wymianę z [chińskim juanem] i brazylijskim realem.

Rousseff podkreśliła, że NDB zobowiązał się do tego zwrotu w kierunku walut lokalnych w swojej strategii. Zgodnie z tym bank musi pożyczyć 30 procent w walutach lokalnych. W związku z tym powiedziała CGTN, że 30 procent portfela kredytowego NDB zostanie sfinansowane w walutach krajów członkowskich BRICS.

"Będzie to niezwykle ważne, aby pomóc naszym krajom uniknąć ryzyka kursowego i niedoborów w finansowaniu, które utrudniają długoterminowe inwestycje" - powiedziała Rousseff.

Urzędujący prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odwiedził siedzibę NDB w Szanghaju we wschodnich Chinach, aby wziąć udział w ceremonii zaprzysiężenia Rousseff. Lula był pierwszą głową państwa, która odwiedziła siedzibę instytucji. Rousseff zastąpiła Lulę po tym, jak ten ostatni służył przez dwie kadencje prezydenckie od 2003 do 2010 roku.

Brazylijski przywódca zakwestionował dominację dolara podczas podróży do Chin. Podkreślił, że celem NDB jest stworzenie "świata z mniejszym ubóstwem, mniejszymi nierównościami i bardziej zrównoważonym rozwojem" i wezwał bank do odegrania "wiodącej roli w osiągnięciu lepszego świata, bez ubóstwa i głodu".

Rousseff: Świat potrzebuje "mechanizmu antykryzysowego"

"Świat jest teraz zagrożony wysoką inflacją i restrykcyjną polityką pieniężną, szczególnie w krajach rozwiniętych" - powiedziała Rousseff w odpowiedzi na pytanie o wyzwania stojące przed BRICS i NDB.

"Taka polityka pieniężna oznacza wyższą stopę procentową, a zatem większe prawdopodobieństwo ograniczenia wzrostu i ... recesja" - zauważyła. "To stawia ważne pytanie dla [grupy] BRICS. Potrzebujemy mechanizmu – tak zwanego mechanizmu antykryzysowego – który musi być antycykliczny i wspierać stabilizację.

W styczniu ubiegłego roku południowoafrykańska minister stosunków międzynarodowych Naledi Pandor powiedziała, że grupa BRICS planuje "rozwinąć bardziej sprawiedliwy system wymiany monetarnej" w celu osłabienia "dominacji dolara".

"Obecnie obowiązujące systemy mają tendencję do uprzywilejowania bardzo bogatych krajów. [Są również] prawdziwym wyzwaniem dla krajów takich jak my, które muszą dokonywać płatności w dolarach [które kosztują] znacznie więcej pod względem naszych różnych walut "- wyjaśniła. "Uważam więc, że należy opracować bardziej sprawiedliwy system. To coś, o czym rozmawiamy z ministrami BRICS w dyskusjach na temat sektora gospodarczego".

Oprócz pięciu głównych krajów BRICS, NDB wymienia również Bangladesz, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) jako członków. Urugwaj jest również w trakcie dołączania do banku, a wiele innych krajów również wyraziło zainteresowanie.

Argentyna, Iran i Algieria złożyły formalny wniosek o przystąpienie do rozszerzonej grupy BRICS+. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził również inne kraje, które wyraziły zainteresowanie przystąpieniem. Obejmowały one Egipt, Turcję, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezję, Argentynę, Meksyk i "szereg krajów afrykańskich". (Powiązane: Argentyna, Iran ubiegają się o dołączenie do grupy wschodzących gospodarek BRICS.)

DollarDemise.com ma więcej historii o krajach, które rezygnują z dolara na rzecz handlu.

Obejrzyj poniżej południowoafrykańską minister stosunków międzynarodowych Naledi Pandor ujawnia narody, które chcą dołączyć do grupy BRICS+.

Ten film pochodzi z kanału Thrivetime Show na Brighteon.com.

Więcej powiązanych artykułów:

Egipt dołącza do należącego do BRICS Nowego Banku Rozwoju, wyraża zainteresowanie zostaniem pełnoprawnym członkiem BRICS.

Putin mówi, że kraje BRICS ustanawiają nową globalną walutę rezerwową, która zastąpi dolara amerykańskiego.

Kraje BRICS szybko dążą do obejścia dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej.

Potencjalna ekspansja BRICS może oznaczać koniec dolara jako wiodącej waluty na świecie.

MFW próbuje przekupić Egipt przed BRICS nowymi pożyczkami.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...