czwartek, 20 kwietnia 2023

"UE przygotowuje się do wprowadzenia podatków od importu wysokoemisyjnych... Aby wywrzeć presję na resztę świata w sprawie zmian klimatu"

 AUTOR: TYLER DURDEN

CZWARTEK, KWI 20, 2023 - 08:45 AM

Parlament Europejski zatwierdził obecnie przepisy wprowadzające stopniowe nakładanie opłaty od importu wysokoemisyjnych w oparciu o CO2 emitowany podczas ich wytwarzania.

Jak zauważa Martin Armstrong z Statisty, ustawa jest pierwszą na świecie i czeka na ostateczne zatwierdzenie przez kraje UE - spodziewane w ciągu kilku tygodni.

Import odgrywa ważną rolę w śladzie węglowym UE | Statista

Więcej infografik znajdziesz na Statista

Podatek ma na celu wywarcie presji na kraje spoza UE, aby nałożyły cenę na emisje CO2 - przy jednoczesnym przeciwdziałaniu korzyściom dla przemysłu UE przenoszącego się do regionów o słabszych przepisach dotyczących ochrony środowiska.

Jak donosi Wall Street Journal:

"Podatek daje kredyt krajom, które nałożyły cenę na węgiel, umożliwiając importerom towarów z tych krajów odliczenie płatności dokonanych za emisje zagraniczne od kwoty należnej na granicach UE".

Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę ludności, Chiny emitują 2 razy więcej dwutlenku węgla na mieszkańca niż średnia światowa, UE 1,5 razy więcej, a Stany Zjednoczone 3 razy więcej.

Liczby te nie uwzględniają jednak emisji związanych z importowanymi towarami i usługami, w przypadku których znaczna część produkcji (i śladu węglowego) znajduje się w krajach produkcyjnych, które nadal w dużym stopniu opierają się na paliwach kopalnych.

Po uwzględnieniu wpływu produktów stosowanych lokalnie, ale wytwarzanych za granicą ślad węglowy na mieszkańca w UE jest wyższy niż w Chinach: 11 ton ekwiwalentu CO2 rocznie w porównaniu z 8.

Liczba dla Stanów Zjednoczonych wynosi 21 ton.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"AUKUS wspólnie przetestuje pociski hipersoniczne – Pentagon Trzy państwa członkowskie ogłosiły nowe „przełomowe” porozumienie wojskowe"

  Minister obrony Australii Richard Marles, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey i sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbywają spot...