Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje wysadzić w powietrze ropociąg Przyjaźń łączący Rosję i Węgry, wynika z dokumentów, które wyciekły.
Angeline Tan z magazynu New American omówiła spisek, który został ujawniony przez wyciek plików z Departamentu Obrony USA. Zauważyła, że ukraiński przywódca planował zniszczenie rurociągu z najwyższymi urzędnikami państwowymi "za zamkniętymi drzwiami". Sparaliżowałoby to węgierską infrastrukturę, która zależy głównie od rosyjskiej ropy naftowej.
Zełenski przedstawił tę propozycję podczas lutowego spotkania z ukraińską wicepremier Julią Swiridenko. "Ukraina powinna po prostu wysadzić rurociąg i prawdopodobnie zniszczyć przemysł węgierskiego [premiera] Viktora Orbana, który w dużej mierze opiera się na rosyjskiej ropie" – powiedział wówczas Zełenski.
Po raz pierwszy zbudowany w 1960 roku, rurociąg Przyjaźń dostarcza ropę z Rosji do różnych krajów w Europie Wschodniej, Środkowej i Zachodniej – w tym na Ukrainę, Białoruś, Polskę, Węgry, Słowację, Czechy, Austrię i Niemcy. Według danych z Moskwy rurociąg dostarczył na Węgry 4,9 mln ton ropy w 2022 r. (Powiązane: Węgry, Serbia budują rurociąg dla rosyjskiej ropy i gazu, aby uniknąć sankcji UE.)
Zoltan Kovacs, węgierski sekretarz stanu ds. dyplomacji publicznej i stosunków, zareagował na to odkrycie. Napisał na Twitterze, czy "to możliwe, że Ukraina spiskuje przeciwko krajowi NATO [Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego]", odnoszącemu się do Budapesztu. Węgry przystąpiły do NATO w 1999 roku.
Węgierski analityk ds. bezpieczeństwa Peter Tarjanyi ostro sprzeciwił się sugestii Zełenskiego, nazywając ją "bardzo nieprzyjaznym, błędnym i głupim posunięciem". Wyjaśnił: "[Chociaż] Ukraina nie lubi wielu działań i komunikatów węgierskiego rządu, nie usprawiedliwia to takiego planu lub pomysłu. Węgry pomogły setkom tysięcy ukraińskich uchodźców w ciągu ostatnich 15 miesięcy, pomimo wszystkich różnic zdań.
Biorąc pod uwagę członkostwo Węgier w NATO, analityk bezpieczeństwa wezwał Kijów do "bardzo szybkiego wyjaśnienia". Główne pytanie brzmi: dlaczego [Zełenski] uważał, że taki plan może być uzasadniony? Dlaczego sądził, że może zaryzykować wsparcie NATO, przeprowadzając taki atak?"
Kijów antagonizuje Budapeszt za jego zrównoważone podejście
Od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 roku Węgry podchodzą do kwestii rosyjskiej ropy z rozsądkiem. Zdając sobie sprawę z trudności związanych z karaniem głównego dostawcy energii, Budapeszt lekko przemilczał swoje odpowiedzi wobec Moskwy. To rozwścieczyło Kijów, który racjonalną odpowiedź Orbána uważa za równoznaczne ze współpracą z Rosją.
Doszło nawet do tego, że Ukraina ogłosiła węgierskiego przywódcę wrogiem państwa. W maju 2022 roku Rio Times poinformował, że nazwisko Orbana jest oficjalnie wymienione na stronie internetowej Myrotworca. Obsługiwana przez Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy strona służy jako nieoficjalna "lista trafień" osobistości, które wywołały gniew Kijowa.
Portal opisał Orbána jako "wspólnika rosyjskich zbrodniarzy wojennych" i "antyukraińskiego propagandzistę". Wskazał również na jego "ogólną współpracę z rosyjskim agresorem", jego "udział w agresji humanitarnej przeciwko Ukrainie" i jego rolę jako "współsprawcy zbrodni władz rosyjskich przeciwko Ukrainie i jej obywatelom".
Myrotworec oskarżył również Orbána o konkretne "przestępstwa", takie jak odmowa zezwolenia na tranzyt broni kierowanej na Ukrainę przez Węgry, odmowa odrzucenia dostaw rosyjskiego gazu i gotowość do płacenia za to ostatnie w rublach.
Co więcej, strona odniosła się również do oświadczenia Orbana z kwietnia 2022 r. dotyczącego sił, z którymi kraj musi się zmierzyć, aby zachować niepodległość. Orbán wyliczył te zagrożenia – mianowicie lokalną opozycję, "biurokratów w Brukseli, pieniądze i instytuty imperium [George'a] Sorosa, międzynarodowe media i ukraińskiego prezydenta".
Zobacz, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zmusza Węgry do wyboru strony do poparcia w wojnie rosyjsko-ukraińskiej poniżej.
Ten film pochodzi z kanału pax hominibus bonae voluntatis na Brighteon.com.
Więcej powiązanych artykułów:
Węgierski urzędnik: Prowojenna UE chce kontynuacji konfliktu na Ukrainie.
Dość! Kraje europejskie wzywają do zakończenia finansowania Ukrainy.
Węgry mówią "nie" rosyjskiemu embargu naftowemu UE.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz