Blok BRICS ma omówić wspólną walutę podczas następnego szczytu.
Głos Ameryki (VOA) poinformował, że grupa – składająca się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA – poruszy temat wspólnej waluty podczas 15. szczytu BRICS zaplanowanego na sierpień w Johannesburgu w RPA. Co najmniej trzech członków grupy BRICS - Rosja, Chiny i Brazylia - popiera wysiłki.
Naledi Pandor, południowoafrykańska minister stosunków międzynarodowych, powiedziała, że odejście od dolara może wzmocnić pozycję innych krajów. Przyznała jednak, że projekt jest wyzwaniem.
"Nie sądzę, że zawsze powinniśmy zakładać, że pomysł zadziała, ponieważ ekonomia jest bardzo trudna i trzeba mieć szacunek dla wszystkich krajów" - powiedział Pandor. "To sprawa, którą musimy przedyskutować i odpowiednio przedyskutować".
Wspólna waluta ustanowiona przez grupę BRICS może zająć trochę czasu, zanim zostanie przyjęta, powiedział Isaah Mhlanga, główny ekonomista południowoafrykańskiego banku inwestycyjnego Rand Merchant Bank. Powiedział VOA, że wspólna waluta, którą grupa naciska, aby wywrócić do góry nogami dominację dolara amerykańskiego, "po prostu nie opiera się na żadnych znanych nam fundamentach gospodarczych".
Mhlanga wskazał również, że biorąc pod uwagę różne systemy gospodarcze i polityczne krajów BRICS, "dość trudno jest mieć wspólną walutę". Bardziej prawdopodobną perspektywą, zauważył, jest to, że poszczególne państwa prowadzą więcej dwustronnego handlu przy użyciu swoich walut lokalnych. Projekcja głównego ekonomisty już się dzieje, a kilka krajów porzuca petrodolara na rzecz lokalnych walut w handlu ropą naftową.
Narody ponownie rozważają użycie dolara po jego zbrojeniu przeciwko Rosji
Od zakończenia II wojny światowej dolar amerykański jest dominującą walutą na świecie – co potwierdziła konferencja w Bretton Woods w 1944 roku. Osiemdziesiąt procent transakcji międzynarodowych odbywa się w dolarach amerykańskich, a prawie dwie trzecie wszystkich rezerw walutowych w bankach centralnych na całym świecie jest w dolarze.
Jednak zbrojenie dolara przeciwko Rosji po specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie wzbudziło wątpliwości wśród wielu narodów. Kraje te obawiały się, że jeśli może się to przydarzyć Rosji, to może się przydarzyć również im w przyszłości. Ekonomista polityczny Aly-Khan Satchu, który mieszka w Kenii, uważa, że ten sentyment przyczynił się do idei wspólnej waluty BRICS.
"Zamrożenie rezerw przez Amerykanów i podobny scenariusz rozgrywający się w Europie zmusił Rosjan do szukania innego rozwiązania płatniczego poza systemem amerykańskim" - powiedział.
"Myślę, że trudno nie docenić poziomu szoku, jakiego doświadczyły różne kraje, gdy rezerwy Rosji zostały zamrożone. Chiny to zobaczyły i pomyślały: "Słuchajcie, jeśli mogą to zrobić Rosji, mogą to zrobić nam".
Według Satchu opracowanie wspólnej waluty "nie jest łatwym zadaniem". Wyjaśnił: "Jest pytanie, jak zostanie skonstruowany jego skład. Wiele mówi się o posiadaniu waluty opartej na towarach, a zatem będą zawiłości związane z ważeniem różnych towarów. "
Lesetja Kganyago, gubernator Banku Rezerw RPA, zauważyła, że wspólna waluta BRICS pobudzi debatę na temat utworzenia banku centralnego i jego lokalizacji. Nowy Bank Rozwoju z siedzibą w Szanghaju w Chinach kierowany przez jego prezes Dilmę Rousseff służy obecnie temu celowi. (Powiązane: BRICS New Development Bank porzuca dolara amerykańskiego, oferując pożyczki w walutach lokalnych.)
"Nie wiem, jak moglibyśmy mówić o walucie emitowanej przez blok krajów, które znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, ponieważ waluty mają charakter narodowy" - powiedział. "Aby strefa euro do tego doszła, musiała ustanowić traktat, w którym wszystkie inne kraje musiały oddać swoje waluty".
Obejrzyj ten klip informacyjny o prezydencie Brazylii Luizie Inacio Luli da Silvie opowiadającym się za wspólną walutą wśród państw członkowskich BRICS.
Ten film pochodzi z kanału Thrivetime Show na Brighteon.com.
Więcej powiązanych artykułów:
Potencjalna ekspansja BRICS może oznaczać koniec dolara jako wiodącej waluty na świecie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz