poniedziałek, 28 sierpnia 2023

"British Museum podaje pierwsze szacunki dotyczące skradzionych artefaktów .Uważa się, że z magazynu zniknęło około 2000 przedmiotów – ujawnił przewodniczący rady nadzorczej"

 Według szacunków George’a Osborne’a, przewodniczącego rady nadzorczej instytucji, ze skarbca Muzeum Brytyjskiego skradziono około 2000 historycznych artefaktów, których wartość szacuje się na dziesiątki milionów funtów.

British Museum provides first estimate of stolen artifacts
Instytucja z siedzibą w Londynie ujawniła na początku tego miesiąca, że z magazynów, gdzie były przechowywane do celów akademickich i badawczych, zniknęła kolekcja klejnotów jubilerskich pochodzących z okresu od XV wieku p.n.e. do XIX wieku. „Podam wam szacunkową kwotę około 2000. Muszę jednak powiedzieć, że to bardzo tymczasowe dane” – powiedział w sobotę Osborne BBC. Dodał, że chociaż odzyskano pewne przedmioty, było to „pozytywną zapowiedzią ciemnej chmury”. Osborne przyznał, że reputacja muzeum została nadszarpnięta, ale argumentował, że skradzionymi przedmiotami były „małe elementy biżuterii, klejnoty i kawałki złota”, a nie „niesamowite przedmioty, które wystawiamy publicznie”.

Dodał, że muzeum podjęło kroki w celu poprawy bezpieczeństwa, a pracownicy skupiają się na „posprzątaniu bałaganu” i skatalogowaniu zaginionych artefaktów.

W piątek dyrektor muzeum Hartwig Firscher złożył rezygnację ze stanowiska po tym, jak przyznał, że nie podjęto odpowiednich działań, aby zapobiec kradzieży. Po raz pierwszy kustosze zostali zaalarmowani w lutym 2021 r., kiedy handlarz antykami Ittai Gradel wysłał zawiadomienie, że przedmioty z kolekcji podarowanej muzeum w 1814 r. zostały wystawione na sprzedaż w serwisie Ebay.

Twierdzenia te odrzucono wówczas jako „bezpośrednie kłamstwo”, a Fischer powiedział później: „nasze dochodzenie wykazało, że wszystkie te elementy zostały uwzględnione”. Byli kuratorzy krytykowali Muzeum Brytyjskie za „niewiarygodnie słabe” bezpieczeństwo. W świetle kradzieży Grecja ponowiła wezwania do zwrotu marmurów Partenonu, które wywieziono z Aten w XIX wieku, argumentując, że Muzeum Brytyjskie nie może już twierdzić, że „greckie dziedzictwo kulturowe jest tam lepiej chronione” niż w Grecji.

Wielka Brytania odmówiła jednak zwrotu rzeźb, powołując się na przeszkody prawne.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/581937-british-museum-theft-estimate/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...