Ryby złowione na rosyjskich morzach Dalekiego Wschodu od czasu, gdy Japonia zaczęła w zeszłym tygodniu wypuszczać do oceanu ścieki z elektrowni jądrowej Fukushima, nie wykazują nadmiernego poziomu promieniowania – ogłosił rosyjski organ nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rosselkhoznadzor.
Według agencji eksperci zbadali 443 próbki produktów rybnych, w tym dorsza, przywry, mintaja, halibuta, łososia, kraba, małży i konserw.
Rosselkhoznadzor stwierdził, że w testowanych produktach „nie stwierdzono żadnych pozytywnych wyników”, a poziom promieniowania w nich mieścił się w normalnym zakresie.
Wyniki „wskazują bezpieczeństwo produktów rybnych” – podsumowano.
Laboratorium agencji na Dalekim Wschodzie regularnie monitoruje produkty rybne, ale zintensyfikowało swoją działalność od czasu ogłoszenia przez Tokio planów zrzutu oczyszczonych radioaktywnych ścieków z uszkodzonej elektrowni jądrowej.
Japonia zaczęła wypuszczać ciecz do oceanu w zeszłym tygodniu w ramach planu zatwierdzonego przez ONZ.
Wodę wykorzystywano do chłodzenia reaktorów jądrowych uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2011 r., zapobiegając ich całkowitemu stopieniu.
Pomimo twierdzeń, że płyn jest całkowicie bezpieczny, posunięcie Tokio wywołało reakcję sąsiadów – Chin, Korei Południowej i Korei Północnej.
Pekin nazwał to „wyjątkowo samolubnym i nieodpowiedzialnym” i wprowadził całkowity zakaz sprzedaży japońskich produktów z owoców morza.
Próbując złagodzić obawy w kraju i za granicą, premier Japonii Fumio Kishida i trzech ministrów w jego rządzie zasiedli w środę do posiłku, dzieląc się sashimi zrobionym z przywry, ośmiornicy i okonia morskiego złowionych u wybrzeży Fukushimy.
Kishida nazwał posiłek „bardzo dobrym” i zachęcał ludzi do delektowania się „bezpiecznymi i pysznymi” owocami morza, wspierając w ten sposób prefekturę Fukushima.
Podobny wyczyn powtórzył ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel, który w czwartek odwiedził miasto Fukushima i zjadł z jego burmistrzem lunch z owocami morza.
Emanuel stwierdził, że „przymus gospodarczy wobec Japonii, automatyczne telefony przedstawiające nękanie i dezinformację zarówno tutaj, w Japonii, jak i w okolicy, wywodzą się wprost z chińskiego schematu”.
Obiecał, że Waszyngton wesprze Tokio, jeśli spełni swoją obietnicę, i złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z wprowadzonym przez Pekin zakazem owoców morza.
Stany Zjednoczone zrobią to „nie tylko dlatego, że [Japonia] są sojusznikiem, ale dlatego, że sprawa jest zasadna” – powiedział ambasador.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582159-fukushima-japan-fish-nuclear/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz