Od czasu rozpoczęcia wojny między Izraelem a palestyńską grupą bojowników Hamas, na początku tego miesiąca, doszło do szeregu incydentów antyżydowskich w południowych regionach Rosji, zamieszkanych przez większość muzułmańską.
Źródła medialne w Moskwie uważają, że do zamieszek przyczyniły się ukraińskie kanały Telegramu prowadzące operacje wojny informacyjnej.
Ostatni poważny punkt zapalny miał miejsce w niedzielę, kiedy setki antyżydowskich demonstrantów przedarło się na międzynarodowe lotnisko w Machaczkale, stolicy Republiki Dagestanu.
Co się stało?
Siły policyjne rozmieszczone w związku z antyżydowskimi protestami na rosyjskim lotnisku .
Setki wściekłych demonstrantów, z których część niosła palestyńskie flagi i plakaty antyżydowskie, zgromadziły się przed lotniskiem w Machaczkale w niedzielę.
Powodem nieautoryzowanego zgromadzenia były pogłoski internetowe o locie rzekomo przylatującym z Tel Awiwu, na pokładzie którego „żydowscy uchodźcy” rzekomo uciekali przed konfliktem na Bliskim Wschodzie.
Tłum starł się z policją na lotnisku, wyłamując drzwi terminalu i wdzierając się do obiektu. Uczestnicy zamieszek wdarli się do terminalu, wyszli na pas startowy i zablokowali nowo wylądowane loty w poszukiwaniu izraelskich pasażerów.
Odpowiedź władz
Niepokoje na lotnisku wywołały masową reakcję policji, a na miejscu zdarzenia zauważono dziesiątki pojazdów organów ścigania.
Jak sugeruje materiał krążący w Internecie, policja ubrana w strój bojowy wkroczyła na lotnisko, zatrzymując wielu protestujących. Według lokalnych władz ds. zdrowia w starciach rannych zostało około 20 osób, w tym co najmniej sześciu funkcjonariuszy policji.
Lokalna dyrekcja rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie organizacji masowych zamieszek. Za to przestępstwo grożą surowe kary, a przestępcy mogą trafić za kratki nawet na 15 lat. Poza tym osoby wygłaszające nienawistne uwagi na tle rasowym i religijnym mogą również zostać objęte dochodzeniem karnym – ostrzega dyrekcja.
Inne incydenty antyżydowskie
Dzień wcześniej wściekły tłum przeszukał hotel w dagestańskim mieście Khasavyurt w poszukiwaniu „żydowskich uchodźców”, którzy według plotek tam mieszkali. Tłum nie znalazł żadnego, a incydent został rozwiązany pokojowo.
Osobno nieznani sprawcy zaatakowali żydowskie centrum kulturalne w budowie w mieście Nalczyk, stolicy rosyjskiej Republiki Kabardyno-Bałkarii.
Napastnicy podpalili budynek i oznaczyli go antysemickim graffiti.
Ukraiński wywiad stoi za zamieszkami?
Wydaje się, że internetowe pogłoski, które wywołały niepokoje w Dagestanie, pochodziły z kanału telegramu Utro Dagestan („Dagestan Morning”).
Pomimo przedstawiania się jako kanał lokalny, kanał został zdemaskowany zarówno przez rosyjskich urzędników, jak i społeczność hakerów Killnet jako projekt ukraińskich służb wywiadowczych, utworzony w celu wywołania niepokojów w Rosji.
Kanał zaczął się dynamicznie rozwijać dopiero wkrótce po rozpoczęciu konfliktu między Kijowem a Moskwą w lutym 2022 roku, otrzymując hojne fundusze i stając się głównym źródłem sieci antyrosyjskich serwisów internetowych.
Zbiegły były poseł do Dumy Państwowej Ilja Ponomariew, który osiedlił się w Kijowie w 2016 r. i kilka lat później otrzymał obywatelstwo ukraińskie, otwarcie i wielokrotnie przyznał, ostatnio zaledwie kilka miesięcy temu, że „Poranek Dagestański” był jednym z „ich” zasobów.
Nazywany przez Moskwę „zagranicznym agentem” Ponomariew wcześniej twierdził, że jest rzecznikiem tak zwanej rosyjskiej grupy partyzanckiej NRA, mimo że nie ma jednoznacznych dowodów na jej istnienie.
Za pośrednictwem Ponomariewa grupa przyznała się do morderstwa rosyjskiej dziennikarki Darii Duginy i blogera wojskowego Vladlena Tatarskiego, rozgrzewając Kijów po tym, jak Moskwa oskarżyła ukraińskie służby specjalne o zorganizowanie obu ataków terrorystycznych.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski natychmiast zareagował na zamieszki na lotnisku długim postem w niedzielnym wieczorem w X, w którym oskarżył Rosję o „głęboko zakorzeniony” antysemityzm i „nienawiść do innych narodów”. Tymczasem ekipa Ponomariewa zdystansowała się od źródła plotek, twierdząc, że były poseł od ponad roku nie kontaktował się z „Dagestańskim Porankiem”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/586128-dagestan-anti-jewish-riot/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz