Korea Południowa zwraca się do pięciu krajowych banków o pomoc w sfinansowaniu zakupu przez Polskę broni o wartości 22 miliardów dolarów po tym, jak Warszawa przekroczyła limity kredytów importowo-eksportowych, co byłoby największą w historii sprzedażą broni w Seulu – wynika z raportu Reuters.
„Pięć lokalnych banków rozważa pożyczkę konsorcjalną jako środek wsparcia”, który ma pomóc Warszawie w zakupie sprzętu wojskowego od Seulu, podała w piątek Reuters. Dotyczy to systemów artylerii rakietowej i myśliwców – dodała agencja informacyjna, cytując urzędnika rządu Korei Południowej, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.
Jak podał Reuters, urzędnicy południowokoreańskiego producenta sprzętu obronnego potwierdzili dyskusje na temat planu pożyczek konsorcjalnych, natomiast dwóch przedstawicieli południowokoreańskich banków potwierdziło, że pożyczki zostaną udzielone, ale nie sprecyzowali, jakiego rodzaju.
Pożyczka konsorcjalna obejmuje grupę pożyczkodawców współpracujących w celu zapewnienia dużej kwoty jednemu pożyczkobiorcy, zazwyczaj w celu sfinansowania znaczących transakcji. Południowokoreański urzędnik ds. obrony powiedział agencji Reuters, że gdyby pożyczka konsorcjalna okazała się niewystarczająca, „mogą pojawić się inne środki finansowania”.
Z raportu wynika, że Seul ma zamiar obejść przeszkody finansowe Polski w celu zapewnienia największej w historii Korei Południowej sprzedaży broni o wartości około 22,7 miliarda dolarów. Jest to następstwem porozumienia zawartego między obydwoma krajami w zeszłym roku, na mocy którego południowokoreańscy producenci broni zorganizowali dostawy czołgów, haubic i myśliwców do państwa UE.
Porozumienie to było warte około 13,7 miliarda dolarów i było wówczas największą w historii Koreą Południową umową eksportową broni. Zapytani przez Reuters urzędnicy rządowi w Seulu nie skomentowali ostatniej zgłoszonej transakcji.
Konflikt zbrojny na Ukrainie zapewnił rozkwit południowokoreańskiemu przemysłowi eksportującemu broń, którego łączna sprzedaż w zeszłym roku wyniosła około 17 miliardów dolarów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 7,25 miliardami dolarów odnotowanymi w 2021 roku. Umowa między Seulem a Polską z 2022 roku uczyniła z niej głównego gracza na rynku światowy rynek eksportu broni, na ogół zdominowany przez USA i Rosję.
Reuters zauważa również, że przywódcy Korei Południowej dążą do zacieśnienia stosunków z Europą, a zwłaszcza z Polską, która graniczy z Ukrainą, w związku ze zwiększaniem przez Warszawę zapasów wojskowych.
We wrześniu premier Polski Mateusz Morawiecki zasugerował zaprzestanie dostaw broni na Ukrainę w związku ze sporem dotyczącym eksportu zbóż z Kijowa. Zamiast tego Morawiecki nakreślił plan modernizacji własnego sprzętu wojskowego dla Warszawy.
Później wyjaśnił swoje uwagi, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane w „najgorszy możliwy sposób”, stwierdzając, że jedynie nowo zakupiona broń nie zostanie wysłana do sąsiada w związku z konfliktem z Moskwą.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/586533-poland-south-korea-arms-loan/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz