piątek, 10 listopada 2023

"Państwo NATO oskarża UE o podwójne standardy .Türkiye skrytykował strategię rozszerzenia bloku europejskiego za brak „sprawiedliwości i włączenia”"

 Türkiye potępiła roczny raport Komisji Europejskiej o rozszerzeniu jako „niesprawiedliwy i stronniczy” po tym, jak blok oskarżył Ankarę o odstępstwo od standardów demokratycznych, zalecając jednocześnie rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą.

NATO state accuses EU of double standards
W czwartek tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na najnowszy raport krajowy Komisji Europejskiej, nazywając go „niesprawiedliwym i stronniczym”, a także „niepokojącym dla przyszłości naszego kontynentu”. „Kategorycznie odrzucamy bezpodstawne twierdzenia i niesłuszną krytykę” – oznajmiło ministerstwo w oświadczeniu.

„Nieuczciwe zarzuty wobec Türkiye dotyczące różnych kwestii związanych z prawami podstawowymi… uwydatniają nieszczerość takiego podejścia i wyraźne podwójne standardy”. Opublikowany w środę roczny przegląd przeprowadzony przez skrzydło wykonawcze UE wykazał, czy Türkiye wprowadziło radykalne zmiany w polityce niezbędne do spełnienia standardów członkostwa bloku.

W raporcie wskazano jednak, że Ankara „nie poczyniła żadnych postępów” w szeregu kwestii, w tym w zakresie zalecanych w przeszłości reform sądownictwa, prawa i administracji. „Brak obiektywnych, opartych na zasługach, jednolitych i z góry ustalonych kryteriów rekrutacji i awansu sędziów i prokuratorów pozostaje źródłem niepokoju” – stwierdziła komisja, zarzucając następnie „poważne odstępstwo” od standardów demokratycznych i zasad prawo. UE ostro skrytykowała także stanowisko Turcji w sprawie konfliktu Izrael-Gaza, oskarżając urzędników o „retorykę wspierającą grupę terrorystyczną Hamas” oraz o brak potępienia śmiertelnego ataku bojowników na Izrael w zeszłym miesiącu. Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że potraktuje tę krytykę jako „pochwałę”, broniąc „zasadniczego stanowiska Ankary w sprawie wojny Hamas-Izrael”, jednocześnie oskarżając Komisję UE o hipokryzję. „UE stoi po złej stronie historii w obliczu masakry, która przypomina mroki średniowiecza” – stwierdziło ministerstwo, odnosząc się do działań wojskowych Izraela w Gazie.

„UE musi pamiętać, że polityka oparta na uniwersalnych wartościach, prawie międzynarodowym i zasadach humanitarnych nie może ograniczać się do Ukrainy… ale musi być prowadzona powszechnie, w tym na Bliskim Wschodzie”. Türkiye, będące już członkiem NATO, od dawna starało się o członkostwo w Unii Europejskiej, a formalne negocjacje w sprawie członkostwa rozpoczęły się w 2005 r.

Jednakże proces ten został w ostatnich latach zatrzymany, ponieważ UE w dalszym ciągu domaga się szeroko zakrojonych reform, przy czym Parlament Europejski głosuje za zawieszeniem rozmów akcesyjnych w 2019 r. Krytykując w środę rządy Turcji, Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą i Mołdawią po zakończeniu przez oba kraje reform wymaganych przez blok.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen stwierdziła, że Kijów „głęboko reformuje” kraj nawet w obliczu konfliktu z Moskwą. Następnie stwierdziła, że Ukraina wykonała już „znacznie ponad 90% niezbędnych kroków” określonych przez blok w zeszłym roku w celu uzyskania członkostwa.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/586965-turkiye-eu-double-standards/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...