niedziela, 5 listopada 2023

"Tucker Carlson odwiedza Assange'a w więzieniu. Wydawcy Wikileaks grozi ekstradycją do Stanów Zjednoczonych i 175 lat więzienia, jeśli jego ostateczna apelacja nie powiedzie się"

 Były gospodarz Fox News, Tucker Carlson, odwiedził w czwartek założyciela Wikileaks Juliana Assange'a w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze, jak ujawnił były gospodarz Fox News w poście na X (dawniej Twitterze) później tego samego dnia.

Tucker Carlson visits Assange in prison
Amerykański dziennikarz zamieścił zdjęcie, na którym spaceruje z żoną Assange'a, Stellą Moris.

Post spotkał się z pozytywnymi reakcjami aktywistów, którzy w przeszłości współpracowali z Wikileaks, w tym założyciela Mega Kim Dotcom i byłego brytyjskiego parlamentarzysty George'a Galloway'a. Chociaż Carlson nie wyjaśnił szczegółowo charakteru swojej wizyty, komentarze medialne sugerowały, że był to wywiad dla popularnego programu Carlsona zatytułowanego na antenie X.

Wcześniej przeprowadzał wywiady z ojcem i bratem Assange'a dla odcinka Fox News w 2021 r. i ponownie na początku tego roku. Carlson potępił dalsze przetrzymywanie Assange'a w więzieniu jako naruszenie praw założyciela Wikileaks wynikające z Pierwszej Poprawki i stwierdził, że stanowi to katastrofalny precedens dla innych dziennikarzy i wydawców pracujących z materiałami tajnymi. Assange odwołał się w sprawie oczekującej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu do 175 lat więzienia pod zarzutem naruszenia ustawy o szpiegostwie.

Zarzuty wynikają z publikacji przez Wikileaks zbioru tajnych dokumentów ujawnionych przez analityka wywiadu armii amerykańskiej i sygnalistkę Chelsea (dawniej Bradley) Manning w 2010 r., a które dotyczyły wojen w Afganistanie i Iraku. Wydawca Wikileaks przebywa w więzieniu w Belmarsh od 2019 roku, kiedy to został wydalony z ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie mieszkał przez siedem lat.

Assange otrzymał azyl polityczny, a później obywatelstwo ekwadorskie, które zostało cofnięte przed jego aresztowaniem. Podczas gdy Caroline Kennedy, ambasador USA w Australii, zasugerowała w sierpniu, że Waszyngton może rozważyć ugodę pozwalającą Assange'owi na powrót do ojczyzny, jeśli przyzna się do lżejszych zarzutów, eksperci prawni wskazali, że każda taka umowa prawie na pewno wymagałaby od niego udać się do Stanów Zjednoczonych w celu formalnego przyznania się do winy – jest to warunek, którego raczej nie zaakceptuje. Ponadto sekretarz stanu USA Antony Blinken nie okazał żadnych oznak ustąpienia w pościgu za wydawcą, odrzucając niedawno propozycje z Canberry, wyjaśniając, że działania Assange'a "zagroziły bardzo poważną szkodą dla naszego bezpieczeństwa narodowego, z korzyścią dla naszych przeciwników, oraz narażają wymienione źródła ludzkie na poważne ryzyko obrażeń fizycznych i poważne ryzyko zatrzymania". Członkowie Kongresu wywodzący się z obu partii zwrócili się do administracji prezydenckiej Joe Bidena o wycofanie wniosku o ekstradycję i zaprzestanie ścigania Assange'a


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/586588-tucker-carlson-assange-belmarsh-visit/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...