Ambasada Rosji w Burkina Faso oficjalnie wznowiła działalność po zamknięciu przez ponad trzydzieści lat. Do tej czwartkowej decyzji doszło zaledwie pięć miesięcy po tym, jak prezydent Władimir Putin i tymczasowy przywódca tego kraju Afryki Zachodniej Ibrahim Traore rozmawiali w lipcu o zacieśnieniu stosunków dyplomatycznych.
Ponowne otwarcie misji pokazuje, że współpraca między Rosją a Burkinabe jest na „właściwej drodze” – powiedział minister spraw zagranicznych Wagadugu Jean Marie Traore Karamoko podczas spotkania z Aleksiejem Saltykowem, ambasadorem Moskwy na Wybrzeżu Kości Słoniowej (Wybrzeże Kości Słoniowej), dzień wcześniej.
„Pozwoli to ambasadorowi Rosji akredytowanemu w Burkina Faso skonsolidować osiągnięcia już osiągnięte między obydwoma krajami, a także otworzyć inne perspektywy w kierunku wzmocnienia współpracy między Burkina Faso a Federacją Rosyjską” – dodał Karamoko, według lokalnego dziennika Burkina24 .
Rosja zamknęła swoją misję dyplomatyczną w Burkina Faso w 1992 r., a była kolonia francuska w Moskwie w 1996 r., podobno z powodu ograniczeń finansowych.
Jednak w 2013 r. Wagadugu ponownie otworzyło swoją ambasadę w Rosji.
Od tego czasu za stosunki z Burkina Faso odpowiada ambasada Rosji na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Premier Rosji Michaił Miszustin wydał w sierpniu wytyczne dotyczące ponownego otwarcia ambasad Moskwy w Gwinei Równikowej i Burkina Faso w następstwie deklaracji prezydenta Putina o takim zamiarze podczas niedawnego szczytu Rosja-Afryka w Petersburgu.
Powiedział, że znacząco wzmocni to partnerstwo Rosji z krajami Afryki w różnych dziedzinach, w tym w polityce, ekonomii, humanitaryzmie, kulturze i turystyce.
Niepowstrzymany marsz Globalnego Południa:
Podczas gdy Francja oskarża Rosję o szerzenie dezinformacji w Afryce, szczególnie w Burkina Faso i Mali, gdzie Paryż poniósł niepowodzenia militarne, Wagadugu okrzyknął Moskwę strategicznym sojusznikiem.
W maju Ibrahim Traore, który rządzi krajem Sahelu od września ubiegłego roku po obaleniu poprzedniego rządu wojskowego w wyniku zamachu stanu, a następnie wypędzeniu wojsk francuskich, oświadczył, że jest „zadowolony” z „szczerych” stosunków z Rosją.
Saltykov, który będzie nadal kierować misją w Burkina Faso do czasu wyznaczenia nowego ambasadora, odrzucił wcześniej twierdzenia Francji, że Moskwa realizuje „drapieżny projekt” na kontynencie, będący odzwierciedleniem neokolonialnego podejścia krajów zachodnich do współpracy z państwami afrykańskimi .
Tymczasem oczekuje się, że rosyjska pomoc żywnościowa dotrze do Wagadugu w nadchodzących dniach, poinformował wysłannik podczas środowego spotkania z urzędnikami Burkinabe.
Na początku tego miesiąca Somalia otrzymała od Rosji 25 000 ton pszenicy humanitarnej, ponieważ Moskwa zobowiązała się do udzielenia do końca roku pomocy sześciu krajom afrykańskim stojącym w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/africa/589804-russia-reopens-burkina-faso-embassy/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz