piątek, 1 grudnia 2023

"Władze Londynu odrzucają plan menory chanukowej ze względu na „możliwy wandalizm” Instalacja stwarzała jedynie ryzyko „rozpalenia napięć” w społeczności – argumentowali urzędnicy Havering Borough"

 Gmina Havering we wschodnim Londynie porzuciła plany postawienia w tym roku tradycyjnej menory chanukowej przed ratuszem, decydując się jedynie na umieszczenie w jej miejscu „tymczasowej instalacji” jedynie na krótko.


London council scraps Hanukkah menorah plan over ‘possible vandalism’
Władze lokalne przypisały to posunięcie „eskalacji napięcia wynikającego z konfliktu na Bliskim Wschodzie” i podtrzymały swoją decyzję pomimo ostrej krytyki, która obejmowała oskarżenia o „tchórzostwo”, a nawet „antysemityzm”. O decyzji o likwidacji ekspozycji z okazji zbliżającego się święta żydowskiego po raz pierwszy poinformowały w środę lokalne media.

Rada Havering twierdziła, że umieszczenie Chanukii, specjalnego dziewięcioramiennego świecznika tradycyjnie zapalanego podczas ośmiodniowego święta, powszechnie zwanego po prostu „menorą chanukową”, „ryzykowałoby dalsze zaognienie napięć” w społeczności. Zamiast tego rada oświadczyła, że wzniesie „tymczasową instalację”, aby uczcić początek Chanuki, która zostanie zdemontowana natychmiast po wydarzeniu. Posunięcie to zostało ostro skrytykowane zarówno przez organizacje praw Żydów, jak i polityków, a lokalny poseł do parlamentu konserwatywnego Andrew Rosindell wyraził „poważne zaniepokojenie” tą decyzją. „Jeśli to prawda, byłaby to poważna obraza społeczności żydowskiej w Romford. Zasadniczo jest to kwestia wolności religijnej i nie ma nic wspólnego z bieżącymi sprawami na Bliskim Wschodzie” – stwierdził poseł. Kampania Przeciw Antysemityzmowi, organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, ostro skrytykowała decyzję rady jako przejaw „tchórzostwa” i naruszenia jej obowiązków publicznych. „W czasie, gdy prawie siedmiu na dziesięciu brytyjskich Żydów boi się publicznie wyrazić swoją tożsamość, jest to monumentalne zaniedbanie obowiązków” – stwierdziła grupa. W świetle krytyki rada wydała w czwartek szczegółowe oświadczenie, w którym zobowiązała się podtrzymać swoją decyzję i przedstawiła powody rezygnacji z planów wystawienia menory. „Doceniamy, że jest to niezwykle delikatna kwestia, ale w świetle eskalacji napięcia spowodowanego konfliktem na Bliskim Wschodzie zainstalowanie kandelabrów w tej chwili nie będzie pozbawione ryzyka dla Rady, naszych partnerów, personelu i lokalnych mieszkańców.

Bylibyśmy również zaniepokojeni wszelkim możliwym aktem wandalizmu lub innymi działaniami przeciwko instalacji” – wyjaśniła rada, dodając, że konflikt między Izraelem a Hamasem spowodował już „wzrost liczby przestępstw z nienawiści w Havering, zarówno wobec Żydów, jak i muzułmanów wspólnota." Rada stanowczo zaprzeczyła jakimkolwiek zarzutom o antysemityzm, twierdząc, że takie stwierdzenie jest „kategorycznie nieprawdziwe i prawdopodobnie wywoła dalsze niepokoje w naszych społecznościach”. „Rada wywiesiła izraelską flagę w ramach solidarności po haniebnym ataku terrorystycznym na naród Izraela i nadal stoimy przy naszych lokalnych społecznościach żydowskich” – dodała, wyrażając nadzieję, że „napięcia społeczne opadną” do przyszłorocznych uroczystości.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/588283-london-council-hanukkah-plans/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...